از گذشته های دور انسان همواره در تلاش برای برقراری ارتباط بیشتر با حیوانات است. آنچه که امروزه به عنوان رفتارشناسی حیوانات یا روانشناسی حیوانات یاد می شود، در واقع بررسی و مطالعه اخلاق حیوانات در تعامل با حیوانات دیگر و در زیستگاهشان است. این مطالعات باعث شده تا انسان ها درباره نحوه رفتار خود با حیوانات بیشتر بیاموزند.

روانشناس حیوانات کیست و چه می کند؟

تحقیقات درباره روانشناسی حیوانات بر روی مسائلی نظیر روابط آنها با انسان ها و محیط زندگی آنها متمرکز شده است. روانشناس حیوانات کسی است که طبیعت گرا بوده و گاها برای مطالعه بیشتر در این زمینه به زیستگاه های طبیعی حیوانات سفر می کند.

این افراد برای رفاه حال حیوانات در زیستگاه های مصنوعی ساخته بشر نظیر باغ وحش ها و پارک حیوانات فعالیت می کنند. روانشناسان حیوانات به کمک بازی ها و پازل های طراحی شده، کمک کرده تا انسان ها راحت تر رفتار حیوانات را درک کرده و با آنها ارتباط برقرار نمایند.

روانشناس حیوانات کیست
روانشناس حیوانات

به عنوان مثال هنگامی که سگ ها با پرخاشگری به سمت کودکان حمله ور شده یا پرندگانی که بی جهت پرهای خود را می کنند، هر یک نوعی ناراحتی ذهنی دارند که قادر به انتقال آن به انسان ها نیستند. این رفتارها مالک حیوانات را نیز ناراحت می کنند.

روانشناس حیوانات تمامی این مشکلات را بررسی کرده و رفتار حیوانات را ترجمه می کند.

این افراد در بخش دامپزشکی نیز فعالیت می کنند. در واقع در کنار اینکه دامپزشکان برای بهبود جسم حیوانات آسیب دیده تلاش می کنند، روانشناسان نیز تمام تلاش خود را بکار گرفته تا این حیوانات از لحاظ روانی بهبود یافته و تقویت شوند.

درک رفتار حیوانات

در مواقعی درک رفتار حیوانات می تواند به مطالعه رفتار انسانها کمک کرده تا در شرایط مشابه بتوان راهکار مناسبی ارائه نمود. به عنوان مثال با بررسی موقعیت های استرس زا و پرخاشگرانه در حیوانات می توان روش هایی برای مقابله با این احساسات در انسانها پیدا نمود.

در بسیاری از مواقع استفاده از حیوانات اهلی می تواند تا حد زیادی به درمان روان انسان ها کمک کند. حیوانات اهلی نظیر اسب ها و سگ ها از جمله گونه هایی بوده که تاثیر مثبتی بر رفتار و روان انسان ها می گذارند.

طبق مطالعات انجام شده مشخص شد هنگامی که انسان ها با حیوانات ارتباط برقرار می کنند، هورمونی تحت عنوان اکسی توسین در بدن انسان ها تولید می شود. این هورمون همان هورمونی است که می تواند پیوند اجتماعی را در افراد تقویت نماید.

همچنین روانشناسی حیوانات و درک رفتار آنها کمک می کند تا راه هایی پیدا شود که حیوانات از ارتباط با انسان ها بیشتر سود برده و علاقه مند شوند.

آیا حیوانات دارای افکار و احساسات هستند؟

بسیاری از محققان پس از مطالعات فراوان بر روی روانشناسی حیوانات به این نتیجه رسیدند که حیوانات قدرت تفکر دارند. این بدان معناست که به خوبی محیط اطراف خود را درک کرده و به آن واکنش نشان می دهند. حیوانات می توانند به خوبی احساساتی نظیر ترس و یا استرس را تجربه نمایند.

حتی حیوانات قادر به انتقال احساسات به یکدیگر نیز هستند اما این انتقال احساسات از طریق نمادهای غیر ثابت است. همانطور که میدانید گونه های مختلف حیوانات می توانند سیگنال های ذاتی مختلفی برای ارتباط با یکدیگر تولید کنند. از جمله این سیگنال ها می توان به صدای جیغ اشاره نمود.

با این وجود این سیگنال ها قابل تغییر نبوده و هر حیوان سیگنال خاص خود را در مواجهه با شرایط مختلف دارد.

چگونه می توان رفتار حیوانات را مشاهده کرد؟

بسیاری از محققان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره زندگی انواع گونه ها، آنها را به محیط های آزمایشگاهی منتقل کرده و آزمایش هایی را طراحی و اجرا می کنند. اما عده ای از روانشناسان نیز برای اینکه نتیجه مطالعات روانشناسی حیوانات دقیق تر و واقعی تر باشد، به زیستگاه حیوانات رفته و برای مدت زمانی رفتار حیوانات و واکنش های آنها را بررسی می کنند.

چرا رفتارشناسی حیوانات مهم است؟

همانطور که واضح است انسان ها سیاره زمین را با حیوانات شریک هستند اما بسیاری از این حیوانات منقرض شده و یا در شرف انقراض هستند. روانشناسی حیوانات به انسان ها کمک می کند تا درباره رفتار حیوانات بیشتر آموخته و روش های بیشتری برای حفظ طبیعت، کره زمین و همزیستی با حیوانات یاد بگیرند.

چه رفتارها و احساساتی در حیوانات به ارث میرسند؟

رفتارهای ارثی در حیوانات و گونه های مختلف متفاوت است از این رو نمی توان به رفتارهای خاصی اشاره نمود. اما در حیوانی نظیر سگ رفتارهایی نظیر وابستگی، آموزش پذیری، پرخاشگری نسبت به غریبه ها و توجه طلبی از جمله مواردی است که از سگی به سگ دیگر به ارث میرسد.

آیا حیوانات خانگی برای سلامت روان کودکان مفید هستند؟

بطور کلی می توان گفت بله!

بر اساس مطالعات انجام شده در این رابطه می توان دریافت که کودکانی که حیوان خانگی دارند، از لحاظ روانی دارای سلامت بهتری هستند. این کودکان به نسبت سایر افراد، مشکلات کمتری در رفتار و یادگیری داشته، فعالیت بدنی بالاتری دارند، مطیع تر بوده و بطور کلی در وضعیت بهتری قرار دارند.

برترین کتاب های روانشناسی حیوانات

در این بخش از مقاله به معرفی بهترین کتاب ها در حوزه روانشناسی حیوانات پرداخته شده است. این کتاب ها به جزئیات عمیقی درباره رفتار حیوانات می پردازند. از این رو به کمک این منابع می توانید متوجه شوید که حیوان خانگی شما به چه چیزی فکر کرده و منظور از هر یک از واکنش های آن چیست.

روح یک اختاپوس

روانشناسی حیوانات با کتاب روح یک اختاپوس
کتاب روح یک اختاپوس

کتاب روح یک اختاپوس نوشته سای مونتگومری، کتابی جذاب درباره زندگی آگاهانه اختاپوس هاست. این کتاب شگفت انگیز با بررسی زندگی اختاپوس ها به شما راهنمایی می کند که چگونه می توان از این گونه حیوانات چه چیزهایی بیاموزیم. اختاپوس ها دارای 3 قلب، یک مغز که به دور گلویشان پیچیده و سیستم عصبی مرکزی گسترده ای هستند.

رفتار حیوانات

روانشناسی حیوانات با کتاب رفتار حیوانات
کتاب رفتار حیوانات

اگر شما نیز به روانشناسی حیوانات علاقه دارید، توصیه می شود که حتما کتاب رفتار حیوانات نوشته الکاک جان را مطالعه نمایید. این کتاب تا حد زیادی در این زمینه اطلاعات مفیدی در اختیار خوانندگان خود قرار می دهد تا جایی که در دوره های تحصیلات تکمیلی این کتاب به عنوان کتاب درسی تدریس می شود.

کتاب حیوانات به حقایق و تئوری های هیجان انگیز در زمینه رفتارشناسی حیوانات می پردازد.

در مورد صحبت کردن با سگ ها

تربیت حیوانات با کتاب درمورد صحبت کردن با سگ ها
کتاب در مورد صحبت کردن با سگ ها

یکی از پرفروش ترین کتاب ها در زمینه روانشناسی حیوانات و احساسات آنها، کتاب On Talking Terms with Dogs می باشد. نویسنده این کتاب یک مربی سگ نروژی بوده که  از روش هایی صلح آمیز برای آموزش دفاع حیوانات خانگی استفاده می نماید.

این کتاب در دو جلد به فروش میرسد. جلد دوم آن 3 دارای فصل اضافی و عکس های رنگی بیشتر است.

عینک های حیات وحش

عینک های حیات وحش
کتاب عینک های حیات وحش

این کتاب بینش انسان ها را در رابطه با حیوانات و زیستگاه های طبیعی آنها تغییر می دهد. در این کتاب درباره مهاجرت‌های دسته جمعی، آیین‌های جفت‌گیری و سایر رفتارهای شگفت‌انگیز حیوانات اطلاعات مفیدی در اختیار خوانندگان قرار می گیرد.

الکس و من

رفتارشناسی حیوانات با کتاب من و الکس
کتاب من و الکس

الکس و من، کتاب فوق العاده در زمینه رفتار و هوش پرندگان است. نویسنده در این کتاب درباره بهترین دوست خود الکس، که یک طوطی است صحبت می کند. او رفتار الکس را به خوبی توصیف کرده و بیان می کند که چگونه الکس شمارش را یاد گرفت و با گذشت زمان دایره لغات خود را گسترش داد.

علاوه بر این کتاب ها، آزمون های مختلفی تحت عنوان تست روانشناسی حیوانات نیز وجود داشته که به شما کمک می کنند که درک دقیق تری درباره رفتار حیوانات خانگی خود به دست آورید. اگر شما نیز کتاب مفیدی در زمینه روانشناسی حیوانات خانگی مطالعه کرده اید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (4 امتیاز)

کامنت بگذارید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید