15 ترفند جالب و کاربردی خانه داری برای نو عروسان

شیوع ویروس کرونا یکی از دلایلی بود که مردم بیشتر به فکر نظافت و ضدعفونی کردن خانه های خود افتادند. اختصاص دادن زمان بیشتر به معنی تمیزی بیشتر نخواهد بود. از این رو در این مقاله به بررسی 20 مورد از نکات خانه داری پرداخته شده است. این موارد کمک کرده تا در هزینه و زمان خود صرفه جویی کنید.

نکات خانه داری
15 ترفند خانه داری

15 ترفند و نکات خانه داری که نمیدانستید!!!

موارد زیر از جمله نکاتی است که همه افراد برای تمیز و ضدعفونی کردن لوازم خود می توانند از آنها استفاده نمایند. از این ترفندها می توانید برای تمیز کردن منزل، محل کار و یا هتل ها نیز قابل مناسب می باشند.

1.    تمیز کردن کیبورد با استفاده از سرکه و مسواک

مطالعه ای در سال 2018 بر روی کیبوردها انجام گرفت. در این آزمایش صفحه کلیدهای مختلفی را مورد آزمایش قرار دادند و دریافتند که بر روی کیبوردها سویه های مختلفی از هر نوع ویروس ممکن است وجود داشته باشد. این ویروس ها می توانند باعث عفونت دستگاه تنفسی شوند. از این رو قطعا می تواند یکی از مکان های موجود برای انتقال ویروس های مختلف محسوب شود.

خبر خوب اینجاست که شما به راحتی می توانید صفحه کلید کامپیوتر خود را تمیز کنید. تنها کافی است یک مسواک برداشته و آن را به کمی سرکه آغشته کنید. سپس بر روی صفحه کلید کشیده و با دستمال خشک پاک کنید.

2.    ضدعفونی کردن اسفنج با مایکروویو

اسفنج ها در آشپزخانه کاربرد زیادی دارند. برخی از افراد برای شستن ظرف ها، پاک کردن میز و سطوح از یک اسفنج استفاده می کنند. این کار نه تنها موجب تمیزی آشپزخانه نشده بلکه باعث پخش و انتقال میلیون ها باکتری از سطحی به سطح دیگر می شود.

برای اینکه اسفنج ها را به خوبی شسته و ضدعفونی کنید، تنها کافی است که آنها را به مدت 90 ثانیه در مایکروویو قرار دهید تا حدود 99 درصد از باکتری های اسفنج از بین روند.

3.    تمیز کردن مایکروویو با بخار

یکی از کاربردی ترین نکات خانه داری، نحوه تمیز کردن مایکروویو است. همانطور که میدانید پس از پخت و پز در مایکروویو، یکی از سخت ترین کارها تمیز کردن آن است. دلیل آن هم عدم دسترسی کامل به تمام نقاط است. حال با این ترفند بدون گذاشتن زمان زیادی می توانید به راحتی چربی های داخل مایکروویو را از بین ببرید.

برای تمیز کردن مایکروویو، یک کاسه آب جوش را درون آن قرار داده و بر روی 5 دقیقه تنظیم کنید. هنگامی که آب جوش در محیط گرم قرار گیرد، بخار شده و بخار بر روی تمام سطح مایکروویو می نشیند. پس از گذشت 5 دقیقه مایکروویو شما تمیز است!.

4.    پاکسازی قهوه ساز با سرکه

برخی از افراد از قهوه ساز به صورت روزانه استفاده می کنند. همین امر موجب شده تا زود به زود قهوه ساز خود را تمیز نکنند. مطالعات نشان می دهد که وجود میکروب و باکتری در قهوه ساز، موجب شده تا مقدار زیادی از این باکتری ها وارد قهوه و سپس وارد بدن ما شوند.

توصیه می شود حداقل ماهی یکبار 4 قاشق غذاخوری سرکه سفید را به همراه آب درون قهوه ساز بریزید. و روشنش کنید. پس از اتمام کار نیز یکبار تنها با آب دستگاه را روشن کنید تا از شر بوی سرکه خلاص شوید. با این نکات خانه داری می توانید قهوه سازی تمیز و پاکیزه داشته باشید.

5.    از بین بردن لکه های آب با سرکه

نکات خانه داری
استفاده از آب و سرکه برای از بین بردن لکه ها

از آنجایی که سرکه ضدعفونی کننده قوی محسوب می شود، در اکثر ترفندها و نکات خانه داری یافت می شود. یکی از بزرگترین مشکلات پس از شستشو سطوح با آب، برجای ماندن لکه های آب است. یکی از روش های از بین بردن لکه ها این است که کمی سرکه و آب را با هم مخلوط کرده و بر روی سطوح بکشید. 15 دقیقه منتظر بمانید.

6.    از بین بردن کثیفی تابه ها به کمک ورق های خشک کن

یکی از بهترین نکات خانه داری، از بین بردن چربی ها  کثیفی های به جای مانده از غذاها بدون آسیب رساندن به تابه می باشد. برای از بین بردن این کثیفی ها تنها باید کمی مایع ظرفشویی را به همراه آب و یک ورق خشک کن داخل تابه قرار داده و اجازه دهید یک تا دو ساعت تابه خیس بخورد. سپس به راحتی پس از دو ساعت باقیمانده غذا از تابه جدا می شوند.

7.    شستن تابه های چدنی با سیب زمینی

همانطور که میدانید بسیاری از بانوان بر روی تابه های چدنی خود حساس می باشند. در برخی از مواقع شستن و تمیز کردن این تابه ها موجب می شود تا خش و خطوطی ریز بر روی کف تابه ها ایجاد شود. برای جلوگیری از ایجاد خش در هنگام شستن این نوع ظروف، کمی نمک در کف تابه ریخته و سپس به کمک نصف سیب زمینی سعی کنید غذاهای باقیمانده را جدا کنید. به این ترتیب اثری از خش بر جای نخواهد ماند.

8.    از بین بردن خش ظروف با جوش شیرین

برای نو عروسان بسیار ناخوشایند است که رد چاقو و چنگال بر روی ظروف تازه آشپزخانه برجای بماند. اما اگر کمی خش بر روی ظروف خود مشاهده کردید، نگران نباشید. یکی از ترفندهای خانه داری این است که برای از بین بردن این خطوط ریز، از جوش شیرین کمک بگیرید.

جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کرده تا یک خمیر به دست آید. سپس خمیر را بر روی خراش ها بمالید و ظروف را بشویید. می بینید که پس از آبکشی اثری از خراش ها و خطوط باقی نمانده است.

9.    پاک کردن سوختگی ظروف با ریواس

اگر در منزل مایع ظرفشویی نداشته و می خواهید سوختگی های تابه و قابلمه های خود را از بین ببرید، تنها کافی است کمی ریواس را در داخل تابه ریخته و به همراه آب اجازه دهید بجوشد. اسیدهای موجود در ریواس با کربن های ایجاد شده واکنش نشان داده و نتیجه این واکنش، شل شدن  نواحی سوخته می باشد.

10. ترفند تمیز کردن مخلوط کن

از آنجایی که تمامی مخلوط کن ها دارای تیغه هایی تیز هستند، شستن آنها خطرناک است. برای از بین بردن باقی مانده اسموتی کع درست کردید، کمی آب را به همراه جوش شیرین و مایع ظرفشویی در مخلوط کن ریخته و آن را روشن کنید. سپس به طور کامل آبکشی کنید. اثری از باقیمانده میوه ها و غذاها نخواهید دید.

11. از بین بردن بوی سطل زباله با لیموترش

تعجب برانگیز نیست که پس از ریختن انبوهی از زباله در سطل، سطل بوی بدی به خود بگیرد. برای از بین بردن این بوی تند نیز نکات خانه داری زیادی وجود دارد. یکی از این ترفندهای خانه داری، استفاده از لیمو ترش برای از بین بردن آلودگی ها است. چند ورق لیموترش را در آب ریخته و چند دقیقه استراحت دهید. سپس آبکشی کنید.

12. شستن سرویس بهداشتی با پودر لیموناد

اگر برای شستن توالت خانه خود عجله دارید اما هم اکنون مایع سفیدکننده در خانه وجود ندارد، کمی پودر لیموناد را بر روی سطوح پاشیده و سپس کناره های دیوار را برس بکشید. در نهایت به سادگی آبکشی کنید. پودر لیموناد همانند یک سفیدکننده قوی عمل می کند.

13. از بین بردن کثیفی دوش های حمام با گریپ فروت

نکات تمیزکردن دوش حمام
ترفند تمیز کردن دوش حمام

پس از مدتی از استفاده دوش حمام، جرم هایی بر روی دوش ایجاد می شود. یکی از نکات خانه داری پرکاربرد برای از بین بردن جرم دوش این است که یک گریپ فروت یا لیموترش را از وسط نصف کرده و به نمک آغشته نمایید. سپس بر روی دوش حمام بمالید. مواد ساینده نمک و اسیدیته لیمو باعث از بین بردن جرم و آلودگی ها خواهند شد.

14.  پاک کردن سینک ظرفشویی با کاغذ مومی

همیشه پس از شستن ظرف ها با این سینک تمیز است اما درخشان نیست. برای اینکه سینک جلا افتاده و درخشان به نظر برسد، پس از شستن کامل ظرف ها، با کاغذ مومی سینک و شیرآلات را پاک کنید. این نمونه از ترفندهای خانه داری کمک کرده تا آب به خوبی جذب شده و لکه ها برجای نمانند.

15.  از بین بردن لکه های فروش و مبل با کرم موبر

یکی دیگر از نکات خانه داری مربوط به از بین بردن لکه های فرش و مبل است. نیاز نیست که حتما برای شستشو و از بین بردن لکه ها از افراد دیگر کمک بخواهید. کمی کرم مو بر را بر روی لکه ریخته و بگذارید 30 دقیقه بماند. سپس از 30 دقیقه بشویید. لازم به ذکر است که حتما قبل از انجام این کار بر روی قسمتی از مبل که قابل دیدن نیست این کار را انجام دهید تا مطمئن شوید کرم مو بر قدرت کافی برای از بین بردن و یا خرابی رنگ مبل و فرش ندارد.!!!

15 مورد از بهترین ترفندهای خانه داری با شما عزیزان به اشتراک گذاشته شد. اگر شما نیز نکات خانه داری پرکاربرد دیگری مدنظر دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

کامنت بگذارید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید