گیاه دارویی آویشن که از خانواده Ballıbabagiller است یک گونه گیاهی چند ساله است که می‌تواند در خاک‌های بایر رشد کند. همچنین ارتفاع آن بین ۱۵ تا ۴۰ سانتی ‌متر متغیر است. آویشن از آن دسته گیاهان دارویی است که خواص زیادی داشته و برای درمان انواع بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو در این مقاله به بررسی خواص آویشن به طور ویژه پرداخته می شود.

طبع آویشن کوهی

طبع گیاه آویشن گرم و خشک می‌باشد و مصرف بیش از اندازه آن برای آن دسته از افرادی که مزاجشان گرم و خشک می‌باشد توصیه نمی‌شود و بهتر است که مصرف نکنند.

گیاه دارویی آویشن

گیاه دارویی آویشن گیاهی معطر از خانواده نعناع است که بیش از 400 زیرگونه دارد و در واقع کاربردهای بی شماری دارد. گیاه آویشن با طعم مطبوعی که دارد اغلب در آشپزخانه‌ها استفاده می‌شود. گیاه آویشن با نام‌ های آنزر استریم، آویشن کرت نیز شناخته می‌شود. همچنین این گیاه در مناطق مختلف دارای اسم‌های گوناگون می‌باشد مثل آویشم، اوشن، آذربه، آذر روبه، صعتر، اشمه کوهی و…

به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ضد ویروسی آن، هزاران سال است که مصرف آن به ویژه به عنوان چای در درمان انواع بیماری‌ها توصیه می‌شود. چای آویشن به تقویت حافظه، تسکین سردرد و تنش عضلانی، تسکین سرفه، کاهش تب، مبارزه با سرماخوردگی و عفونت کمک می‌کند.

این گیاه یک آرام بخش طبیعی عالی است. علاوه بر این دستگاه گوارش را پشتیبانی و تصفیه می‌کند. با این حال، می‌تواند با رقیق کننده‌های خون و داروهای فشار خون تداخل داشته باشد.

نحوه مصرف گیاه دارویی

پراکنش گیاه آویشن

گیاه آویشن بیشتر در شمال و غرب کشور یافت می‌شود که ۱۰ نوع آن در استان‌های شمالی، ۱۱ نوع دیگر مربوط به استان‌های غربی، ۷ نوع در استان‌های مرکزی، یک گونه در شیراز و دو نوع در کرمان وجود دارد. آویشن یک گونه از گیاهان دارویی چند ساله است که می‌تواند در مراتع، جنگل‌ها، کنار جاده‌ها و مناطق بایر رشد کند و دارای خواص زیادی می‌باشد. گیاه آویشن که تقریباً در همه جای دنیا می‌تواند به تنهایی رشد کند، در گروه گیاهانی قرار می‌گیرد که به بوی مطبوعش معروف است.

 13 مورد از خواص آویشن به عنوان یک گیاه دارویی

گیاه آویشن به خاطر عطر و بوی فوق ‌العاده ‌اش معروف است. احتمالا شما از آویشن تنها به عنوان یک ادویه یاد می کنید اما نکته جالب اینجاست که مصریان باستان از آن برای مومیایی کردن و یونانیان باستان از آن به عنوان بخور استفاده می کردند. در نتیجه این گیاه دارویی علاوه بر طعم دهندگی به دمنوش ها و مصارف خوراکی، کاربردهای دیگری نیز دارد. موارد زیر از جمله تعداد معدودی از خواص آویشن می باشند.

تأثیر آویشن بر معده

گیاه دارویی آویشن به رفع گاز در معده کمک می‌کند. آویشن توانایی جلوگیری از رادیکال‌های آزاد در بدن را دارد. این گیاه با باکتری‌ها و میکروب‌هایی که به بدن آسیب می‌رسانند مبارزه کرده و هضم غذا را آسان می‌کند. در واقع خاصیت ضدمیکروبی موجود در گیاه دارویی آویشن موجب می شود تا میکروب های غذا به طور کامل از بین رفته و معده شما از خطر ابتلا به میکروب در امان بماند.

از طرفی می‌تواند سموم مری و معده را پاکسازی کند. گیاه آویشن  به عنوان رفع دهنده بوی بد دهان و افزایش دهنده اشتها نیز مورد مصرف قرار می گیرد. از این رو توسط متخصصان نیز توصیه می‌شود.

کاهش التهاب با گیاه آویشن

آنچه که در آویشن شیرازی موجب کاهش التهابات می شود، روغنی است به نام تیمول. این روغن با آنزیمی به نام سیکلواکسیژناز-2 یا COX-2 در بدن به مبارزه پرداخته و باعث کاهش التهابات می شود. علاوه بر این مورد هنگامی که بدن شما دچار التهاب می شود، سیگنال هایی به آن ناحیه ارسال شده که التهابات را گسترده تر می نمایند.

در این هنگام با مصرف آویشن به هر روش می توانید روغنی به نام کارواکرول را در بدن خود افزایش دهید. این روغن کمک می کند تا این سیگنال ها به درستی عمل نکرده و التهابات کاهش یابند.

درمان انواع سرطان با آویشن کوهی

دو مورد از شایع ترین سرطان ها، سرطان روده بزرگ و پستان می باشند. خوشبختانه بر طبق آخرین مطالعاتی که در سال 2018 انجام شد، مشخص شد که خواص آویشن و مواد تشکیل دهنده آن می تواند تاثیر زیادی بر از بین بردن سرطان پستان داشته باشد. جالب اینجاست که در سال 2021 مجددا مطالعه و آزمایشی در این راستا انجام شد و نتایج یکسان و مشابهی به دست آمد.

عصاره میخک و آویشن می تواند به مرگ سلول های سرطان در سینه کمک کرده و آنها را از بین ببرد. علاوه بر این مورد، عصاره آویشن ماستیک می تواند از روده بزرگ در برابر ابتلا به سرطان این ناحیه محافظت نماید.

تأثیر آویشن بر کلیه‌ها

گیاه آویشن از تشکیل شن و سنگ جلوگیری کرده، باکتری‌های مضر در کلیه‌ها را کاهش داده و دستگاه ادراری را بهبود می‌بخشد. برای بهره مندی از این خواص آویشن شیرازی، می توانید این گیاه دارویی را به صورت سبزی تازه همراه با غذا، کوبیده، دمنوش و غیره مصرف نمایید.

کاهش عفونت های قارچی دهان و واژن

یکی از عفونت های قارچی که در دهان و واژن بانوان ایجاد می شود، عفونت قارچی به نام برفک است. قارچ کاندیدا آلبیکنس (C. albicans) عامل ایجاد این نوع عفونت در دهان و یا واژن می شود.  بر اساس تحقیقاتی که محققان دانشگاه تورین ایتالیا انجام دادند مشخص شد که عصاره آویشن می تواند تا حد زیادی در تخریب بافت این قارچ کمک کننده باشد.

خواص آویشن و تاثیر آن بر فشار خون بالا

یکی دیگر از خواص آویشن کوهی، کاهش فشار خون است. براساس مطالعه ای که در سال 2014 انجام شد، محققان متوجه شدند که عصاره آویشن می تواند بر کاهش ضربان قلب، فشار خون و در نتیجه کاهش سطح کلسترول موش های آزمایشگاهی تاثیر داشته باشد.

لازم به ذکر است که رفتار فشار خون موش ها در برابر آزمایش ها همانند انسان ها است. از این رو می توان از این آزمایش نتیجه گرفت که آویشن کوهی می تواند گزینه مناسبی به عنوان داروی گیاهی برای فشار خون بالا افراد باشد. اما با این وجود همواره برای تایید یافته های آزمایشگاهی باید مطالعات بیشتری انجام گیرد.

تأثیر گیاه دارویی آویشن بر پوست

خواص آویشن موجب می شود تا باکتری‌های مضر روی پوست را از بین رفته و پوست سفت شود. همچنین لک‌های پوستی را از بین می‌برد و به پوست درخشندگی می‌بخشد.

علاوه بر این مورد تیمی در اتیوپی مطالعه ای را برای درمان بیماری های پوستی مانند اگزما انجام داد. در این مطالعه یک کرم ضدقارچ که حاوی 10 درصد عصاره بابونه و 3 درصد روغن آویشن بود مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این مطالعه به این صورت بود:

66.5 درصد از افرادی که از این کرم ضدقارچ استفاده کردند به بهبودی کامل دست یافتند این در حالی است که بهبودی کامل تنها برای 28.5 از افراد دیگر در حالتی بود که از سایر کرم ها و دارونماها استفاده می کردند. لازم به ذکر است که نتیجه استفاده از  تاثیر کرمی با عصاره بابونه همانند سایر دارونماها بود. از این رو می توان به خواص آویشن در از بین بردن مشکلات پوستی پی برد.

تأثیر گیاه آویشن بر استخوان

روغن آویشن که برای تنش و فشردگی عضلانی نیز مفید است، می‌تواند یک انتخاب ایده آل برای ورزشکاران باشد. به دلیل داشتن کلسیم به رشد استخوان کمک می‌کند.

خواص گیاه دارویی آویشن

تاثیرات چای آویشن

یکی از بهترین خواص آویشن، وجود ماده ای فعال در این گیاه به نام کارواکرول می باشد. این ماده می تواند غلظت سروتونین و دوپامین را در بدن افراد پس از مصرف آویشن افزایش دهد. دوپامین که به هورمون شادی نیز معروف است، می تواند حلق و خوی شما را تغییر داده و موجب سرحالی شما شود.

زمانی که آویشن به شکل چای مصرف شود، فواید دو طرفه برای مغز به همراه دارد. اول اینکه گیاه آویشن به رشد مغز کمک می‌کند، دوم می‌تواند باعث ترشح هورمون‌های شادی در مغز شود.

تأثیر گیاه آویشن بر مو

دلیل اصلی ریزش و ضعیف شدن مو، مشکلات تغییر شکلی است که در ساختار آن بوجود می اید. کمبود ویتامین می‌تواند باعث ضعیف شدن موها شود. موها را از نظر ویتامین‌ها و مواد معدنی تغذیه می‌کند، یکی از فواید مهم گیاه آویشن این است که در برابر ریزش مو مؤثر است و باعث کاهش ریز مو می‌شود. گیاه آویشن که به تقویت سلول‌های فولیکول‌های مو کمک می‌کند، ریزش مو را به حداقل می‌رساند.

تأثیر آویشن بر استرس

یکی از بزرگترین دلایلی که کارشناسان مصرف گیاه دارویی آویشن را توصیه می‌کنند، تأثیر این گیاه بر کاهش استرس می‌باشد. از آنجایی که گیاه آویشن آرامش ‌بخش است و خواص فوق العاده ای دارد شکل ‌گیری استرس را در فرد را کاهش می‌دهد.

افزایش مدت زمان نگهداری روغن موجود در غذاها

همانطور که میدانید اکسید شدن غذاها یکی از علل کاهش کیفیت و ارزش غذایی در مواد خوراکی و غذاهای روزمره ما می باشد. از آنجایی که گیاه دارویی آویشن کوهی یک آنتی اکسیدان قوی محسوب می شود، می تواند در افزایش پایداری روغن های خوراکی مانند روغن آفتابگردان بسیار موثر باشد.

فواید آویشن بر غذا

گیاهان دارویی برای طعم دادن به غذا استفاده می‌شود. دلیل اصلی استفاده انسان از گیاه آویشن، بهبود سلامتی نیست. زیرا این گیاه بو و طعم بسیار خوبی دارد. در این راستا آویشن یکی از پرمصرف‌ترین گیاهان جهان است.

نحوه صحیح مصرف برا بهره مندی از خواص آویشن

آویشن به دو طریق مصرف می‌شود. اولین مورد این است که با افزودن به غذا مصرف شود که به طور معمول از این روش استفاده می‌شود. دوم، مصرف گیاه آویشن به شکل چای است. می‌توانید با اندازه‌های خود مقداری از گیاه آویشن را به آب داغ در حال جوش اضافه کنید و بگذارید دم بکشد و به عنوان دمنوش یا چای مورد استفاده قرار دهید.

فواید آویشن بر غذا

عوارض جانبی گیاه آویشن

اگرچه مصرف گیاهان دارویی عوارضی نداشته و استفاده از آنها بلامانع است اما همواره در مصرف داروهای گیاهی نیز باید دقت نمود چرا که در مواردی می توانند عوارض جانبی به همراه داشته باشند. چای آویشن نیز در بیشتر مواقع یک نوشیدنی بی خطر است، اما در موارد نادری می‌تواند عوارض جانبی زیر را ایجاد کند:

لخته شدن خون

چای آویشن می‌تواند لخته شدن خون را کند کند. به همین دلیل کسانی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنند نباید چای آویشن مصرف کنند یا قبل از نوشیدن آن با پزشک خود مشورت کنند. علاوه بر این، نباید در حین و بعد از جراحی مصرف شود زیرا ممکن است خطر خونریزی اضافی را افزایش دهد.

ایجاد آلرژی

کسانی که به هر گیاهی از خانواده نعناع مانند مرزنجوش، نعناع، ​​مریم گلی، اسطوخودوس، رزماری، ریحان، بادرنجبویه حساسیت دارند، ممکن است به گیاه دارویی آویشن حساسیت داشته باشند. اگر پس از نوشیدن چای هر گونه واکنش غیرعادی در بدن خود مشاهده کردید، نوشیدن آن را متوقف کرده و بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

تداخل با برخی داروها

همانطور که قبلاً ذکر کردیم، چای آویشن می‌تواند لخته شدن خون را کند کرده و اثرات ضد انعقاد خون مانند وارفارین یا هپارین را افزایش دهد. افرادی که از داروهای فشار خون بالا استفاده می‌کنند نیز باید چای آویشن را با احتیاط مصرف کنند. نوشیدن چای آویشن در حین مصرف این داروها ممکن است باعث کاهش غیر طبیعی فشار خون (افت فشار خون) شود.

چنانچه به دنبال آویشن کوهی تازه بوده تا از خواص آویشن بهره ببرید، می توانید به فروشگاه دستگنج مراجعه نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

کامنت بگذارید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید