گیاه دارویی آنغوزه دارای فواید خیلی زیادی است و این داروی گیاهی برای مصارف خوراکی هم استفاده می‌شود. وجود صمغی که در هند و  ایران می‌باشد مثل ادویه جات شناخته می‌شود، برای مزه دادن به کاری، کوفته و ترشی‌ها مصرف می‌شود. مزه تیز و تند، بوی مثل پیاز را به دلیل ترکیبات گوگردی آلی از خود متصاعد می‌کند. بیشتر به شکل پودر فروخته می‌شود و در بازار است و همچنین در طب سنتی بیشتر به عنوان بهبود و درمان کننده آسیب‌های گوارشی یا برای مشکلات ناشی از قاعدگی مصرف می‌شود.

گیاه آنغوزه دارای طبع گرم و خشک می‌باشد. گیاه انغوزه به عنوان یک عطر در لوازم آرایشی و به عنوان یک ماده طعم دهنده در غذاها و نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود. انغوزه همچنین در محصولاتی که برای دفع سگ‌ها، گربه‌ها و حیات وحش استفاده می‌شود، استفاده می‌شود.

معرفی گیاه دارویی آنغوزه

گیاه دارویی آنغوزه که فواید درمانی خیلی زیادی دارد و از این داروی گیاهی به عنوان خوراکی نیز استفاده می‌گردد. افراد از آسا فتیدا برای شرایطی مانند مشکلات تنفسی یا گلو، مشکلات گوارشی یا توسط زنان برای شروع مجدد دوره‌های قاعدگی خود پس از قطع قاعدگی استفاده می‌کنند. گیاه آنغوزه همچنین گاهی اوقات مستقیماً روی پوست برای میخچه و پینه اعمال می‌شود.

پراکنش گیاه آنغوزه

گیاه دارویی آنغوزه گیاهی علفی و تک پایه است. آسا فتیدا بومی آسیای مرکزی، شرق ایران تا افغانستان است و امروزه عمدتاً در ایران و افغانستان می‌روید و از آنجا به سایر نقاط جهان صادر می‌شود. این گیاه بومی هند نیست، اما از دیرباز در طب هندی و آشپزی مورد استفاده قرار گرفته است.

آنغوزه شیره خشک شده – یا صمغ – است که از ریشه گیاهان فرولا به دست می‌آید. معمولاً آن را خشک می‌کنند، به صورت پودر زرد درشت می‌سایند و برای اهداف آشپزی یا دارویی استفاده می‌کنند. در حالی که این گیاه بومی افغانستان و ایران است، آسا فتیدا معمولاً در غذاهای هندی استفاده می‌شود، جایی که به آن هینگ می گویند.

به عنوان یک چاشنی، گیاه دارویی آنغوزه به دلیل بوی قوی و تندش شناخته می‌شود که به دلیل غلظت بالای ترکیبات گوگردی آن است. در واقع، به دلیل بوی نامطبوع آن، گاهی اوقات به آن آدامس بدبو نیز می گویند. با این حال، وقتی پخته می‌شود، طعم و بوی آن بسیار مطبوع‌تر می‌شود و اغلب شبیه تره، سیر و حتی گوشت توصیف می‌شود. در طب آیورودا، هینگ برای کمک به هضم و گاز و همچنین درمان برونشیت و سنگ کلیه استفاده می‌شود. در قرون وسطی، برخی از مردم آدامس خشک شده را به دور گردن خود می‌بستند تا از عفونت و بیماری جلوگیری کند.

خواص آنغوزه

 • گیاه آنغوزه منبع خوبی ازآنتی اکسیدان ها است. این ترکیبات به محافظت از سلول‌های شما در برابر آسیب احتمالی ناشی از مولکول‌های ناپایدار به نام رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. در نتیجه، آنتی اکسیدان ها ممکن است به محافظت در برابر التهاب مزمن، بیماری قلبی، سرطان و دیابت نوع 2 نیز کمک کنند.
 • مشخص شده است که گیاه انغوزه حاوی مقادیر بالایی از ترکیبات فنلی مانند تانن ها وفلاونوئیدها است که به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی قوی خود شناخته شده‌اند
 • یکی از بیشترین کاربردهای آسا فتیدا کمک کردن به سوء هاضمه می‌باشد. در بررسی 30 روزه که صورت گرفت و شامل 43 فرد بالغ با سوء هاضمه کم ​​تا شدید بود، افرادی که کپسول‌های 250 میلی گرمی را که دارای آسا فتیدا می‌باشد را دو مرتبه در روز استفاده کردن در مقایسه کردن با گروه دارونما، درمان خوبی در نفخ و بهبود در هضم را گزارش دادند.
 • گیاه انغوزه همچنین نشان داده است که با افزایش فعالیت آنزیم‌های گوارشی به تقویت هضم کمک می‌کند.به طور خاص، ممکن است ترشح صفرا را از کبد که برای هضم چربی لازم است، افزایش دهد.
 • سندرم روده تحریک پذیر (IBS)یک بیماری مزمن گوارشی است که با درد یا ناراحتی شکم، نفخ و گاز و همچنین یبوست، اسهال یا هر دو مشخص می‌شود.
 • تاثیرات ضد میکروبی و ضد باکتری، ضد قارچی دارد. بررسی‌ها نشان داده که گیاه دارویی انغوزه ممکن است در برابر بعضی عوامل بیماری زا مثل باکتری استرپتوکوک مقاومت کند.
 • ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند.آسا فتیدا ممکن است با شل کردن عروق خونی به کاهش فشار خون کمک کند. با این حال، تحقیقات به حیوانات محدود می‌شود.
 • اثرات ضد سرطانی بالقوهمطالعات حیوانی و لوله آزمایش نشان می‌دهد که گیاه دارویی انغوزه ممکن است به توقف رشد و گسترش برخی از سلول‌های سرطانی از جمله سرطان سینه و کبد کمک کند.

 • ممکن است از سلامت مغز محافظت کند،چندین مطالعه حیوانی نشان داده‌اند که آسا فتیدا ممکن است به محافظت در برابر از دست دادن حافظه و آسیب عصبی در مغز کمک کند.
 • علائم آسم را کاهش می‌دهد، مطالعات حیوانی نشان داده است که انغوزه گیاه دارویی است که اثر آرام بخش بر عضلات صاف راه هوایی دارد که برای درمان آسم مهم است.
 • یک مطالعه روی موش‌ها نشان داد که ۲۲.۷ میلی‌گرم عصاره انغوزه به ازای هر پوند (۵۰ میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم) از وزن بدن به کاهش سطحقند خون ناشتا کمک می‌کند.

عوارض جانبی گیاه دارویی آنغوزه

در حالی که تحقیقات در مورد ایمنی گیاه دارویی انغوزه در انسان محدود است، تصور می‌شود که مقادیری از گیاه انغوزه که معمولاً در پخت و پز استفاده می‌شود، بی ‌خطر باشد. بک بررسی که به مدت 30 روز بر روی مردم انجام شد نشان داد که شرکت کنندگان 250 میلی گرم دو بار در یک روز را خیلی خوب تحمل می‌کنند.

با این حال، مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که دوزهای زیاد انغوزه ممکن است باعث گاز، اسهال، اضطراب، سردرد و تورم دهان شود. همچنین، مطالعه‌ای روی موش‌ها احتمال مسمومیت کبدی را در دوزهای روزانه 91 میلی‌ گرم به ازای هر پوند (200 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم) وزن بدن به مدت 6 هفته نشان می‌دهد.

علاوه بر این، به دلیل کمبود تحقیقات، آسا فتیدا برای کودکان یا کسانی که باردار یا شیرده هستند توصیه نمی‌شود. از آنجا که ممکن است باعث کاهش فشار خون یا رقیق شدن خون شود، افرادی که از داروهای فشار خون یا داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنند باید از مکمل‌های گیاه انغوزه اجتناب کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

کامنت بگذارید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید