در دنیای امروز که علم پزشکی هر روز در حال پیشرفت است جایگاه گیاهان دارویی و تاثیرات شگرف آن بر همه‌ی محققان و پزشکان روشن است. ما در این مقاله قصد داریم با خواص گیاه دارویی اسطوخدوس آشنا شویم و دلایل محبوبیت بیش از حد آن را میان مردم بررسی کنیم. اسطوخدوس که به نام لاواندا نیز معروف است از خانواده نعناعیان بوده و گیاهی به شکل بوته‌های کوچک است که طول آن به نیم متر و ارتفاع آن به 100 الی 200 سانتی متر می‌رسد.

گل‌های این گیاه دارویی به شکل خوشه‌های آبی یا بنفش سیر می‌باشند که بخش مورد استفاده‌ی این گیاه شامل سرشاخه‌های گل دار آن است. این قسمت از گیاه دارای خواص درمانی بسیار زیادی می‌باشد. گیاه دارویی اسطوخدوس را می‌توان هم به صورت دمنوش مصرف نمود و هم اینکه از روغن آن استفاده کرد و نتیجه گرفت.

پراکنش جغرافیایی گیاه دارویی اسطوخدوس

بر اساس گفته‌ی اکثر متخصصان طب سنتی این گیاه دارویی دارای طبیعت گرم و خشک می‌باشد و بومی مناطق معتدل و مدیترانه‌ای می‌باشد و این گونه اغلب در آفریقا، اروپا، مدیترانه و بخش‌هایی از آسیا و در کشور ما ایران نیز در شهرهای تهران، کرج، فارس، اراک و اصفهان رشد می‌کند و به وفور یافت می‌شود. باید گفت گیاه دارویی اسطوخدوس مناطقی که زمستان‌های سرد و تابستان‌های خنک دارد را ترجیح می‌دهد و در این مناطق رشد بسیار عالی‌ای دارد‌ زیرا این گیاه در طول رشد نیاز به نور کافی، هوای گرم و رطوبت کم دارد‌.

پراکنش جغرافیایی گیاه دارویی اسطوخدوس

خواص  اسطوخدوس

  • درمان سردرد: عرق گیاه دارویی اسطوخدوس دارای طعم تلخ و گسی است که خوردن آن برای افراد راحت نیست اما با وجود این تلخی می‌تواند سردردهای میگرنی را تا حد زیادی درمان کند و در بهبود و تسکین دردهای ناحیه پیشانی و سر بیشترین تأثیر را بگذارد.
  • کاهش استرس: یکی دیگر از خواص گیاه دارویی اسطوخدوس، تاثیرات بسیار خوب آن بر روح و روان افراد است و می‌تواند با رایحه‌ی نشاط آوری که دارد باعث شادی و آرامش فرد شود و استرس و اضطراب را از او دور کند. اغلب دانش آموزان و دانشجویان از عرق گیاه دارویی اسطوخدوس برای خود در شب‌های امتحان شربت درست می‌کنند و با نوشیدن آن اضطراب را از خود دور می‌کنند.
  • پاکسازی کبد: یکی از مشکلاتی که اغلب برای افراد جامعه امروز پیش می‌آید کبد چرب است که باعث مشکلات پوستی در آن‌ها می‌شود که این کبد چرب به دلیل مصرف فست فود و رژیم غذایی ناسالم پیش می‌آید. مصرف دمنوش یا عرق گیاه دارویی اسطوخدوس می‌تواند در پاکسازی کبد بسیار مفید واقع شود و به رفع مشکلات و اختلالات کبدی کمک کند‌‌.
  • درمان سرماخوردگی: بخور گیاه دارویی اسطوخدوس می‌تواند در دوران سرماخوردگی باعث باز شدن مجاری تنفسی شود و به روند درمان آن کمک شایانی بکند‌. برای تأثیر بیشتر بخور این گیاه دارویی بهتر است پنج قطره روغن آن را در یک کاسه‌ی آب جوش بچکانید و به مدت پانزده دقیقه بخور دهید.
  • مانع اسپاسم عضلات: ماساژ روغن گیاه دارویی اسطوخدوس می‌تواند کانال‌های کلسیم را مسدود کند و از این طریق مانع از اسپاسم شود. اگر عضلات شکم را توسط این روغن ماساژ دهیم می‌تواند اسپاسم های دستگاه گوارش را به ویژه در ناحیه‌ی روده درمان کند و تسکین بخشد‌.
  • درمان عفونت‌های پوستی: یکی از خواص روغن گیاه دارویی اسطوخدوس می‌تواند درمان عفونت‌های پوستی باشد و همچنین برای پیشگیری از آفتاب سوختگی و جلوگیری از پوسته پوسته شدن در برابر نور آفتاب نیز می‌توان از چند قطره روغن اسطوخدوس استفاده نمود و تأثیر بسیار خوب آن را مشاهده کرد و از آسیب رسیدن به پوست خود جلوگیری نمود.

خواص گیاه دارویی اسطوخدوس

  • درمان ریزش مو: استفاده‌ی مداوم و مرتب از روغن گیاه دارویی اسطوخدوس می‌تواند پوست سر را پاکسازی کند و درمانی برای شپش و شوره سر محسوب شود. همچنین می‌تواند در طولانی مدت ریزش مو را قطع کند یا آن را کم کند البته بهتر است با مشورت پزشک معالج مصرف شود تا تأثیر برعکسی بر موها نداشته باشد.
  • کاهش فشار خون: لینالول موجود در اسطوخدوس می‌تواند گردش خون در بدن را به شکل ویژه‌ای افزایش دهد و از این طریق باعث کاهش فشار خون در افراد شود و بهتر است افراد مسن در حد اعتدال از آن استفاده نمایند. همین کاهش فشار خون می‌تواند بیماری‌های قلبی و عروقی را تا حد زیادی کاهش دهد و بسیار مفید واقع شود.
  • تب بر: عرق گیاه اسطوخدوس می‌تواند موجب ازدیاد ادرار و افزایش تعریق شو‌د و همین افزایش تعریق می‌کند در کاهش تی بسیار تأثیر مفیدی بگذارد و در این خاصیت با گیاه بابونه مشترک می‌باشد.

عوارض گیاه دارویی اسطوخدوس

به طور کلی حتی داروهای شیمیایی را نیز اگر زیاده از حد مصرف شود می‌تواند آثار منفی بر بدن انسان بگذارد پس بهتر است در مصرف آن حد تعادل را رعایت نمود و بیش از حد مصرف نکرد. یکی از موارد منع استفاده برای زنان باردار و مادران شیرده می‌باشد که توصیه می‌شود اکیداً از دمنوش اسطوخدوس دوری کنند تا خطری آن‌ها تهدید ننماید.

از دیگر موارد منع استفاده از گیاه دارویی اسطوخدوس در نوزادان و کودکان است زیرا باعث از بین رفتن تعادل هورمونی در آن‌ها می‌شود و در پسران نیز خطر بیماری ژنیکوماستی (رشد غیر طبیعی سینه‌ها) را زیاد می‌کند پس بهتر است در حد تعادل مصرف شود. همچنین مصرف دمنوش گیاه دارویی اسطوخدوس منجر به کند شدن سیستم عصبی مرکزی می‌شود و به همین جهت به بیمارانی که عمل جراحی روی این ناحیه دارند توصیه می‌شود حداقل از دو هفته قبل از عمل از این گیاه استفاده ننمایند.

همانطور که به آن اشاره نمودیم این گیاه دارای طبعی گرم و خشک است و به اغلب به افرادی که دارای مزاج صفراوی هستند توصیه می‌شود در حد خیلی کم مصرف کنند یا در مصرف آن را قطع نمایند. لازم به ذکر است این گیاه با برخی از داروها مانند داروی وارفارین یا ملاویکس باعث تداخل می‌شود و خون ریزی را تا حد زیادی افزایش دهد و باعث خطرات جبران ناپذیری می‌شود و در برخی افراد نیز که دارای پوست حساس می‌باشند می‌تواند منجر به حساسیت شود.

این مطلب چقدر برات مفید بود؟

کامنت بگذارید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید