آبله میمون

پس از همه گیری ویروس کرونا و پیامدهای آن برای تمام مردم جهان، ویروس جدید دیگری تحت عنوان آبله میمون در حال گسترش است. حدود 770 مورد از این ویروس در 30 کشور غیر آفریقایی یافت شده و به تایید رسیده است. به گزارش وب سایت Global.health که وب سایتی برای جمع آوری داده های مربوط به بیماری های عفونی است، کشورهای اروپایی بیشترین سهم را در شیوع این ویروس داشته اند.

200 مورد ابتلا از ویروس آبله میمون در انگلیس، 150 مورد در اسپانیا و 140 مورد نیز مربوط به کشور پرتغال می باشند. اما آیا ایران نیز سهمی در آمارهای به دست آمده دارد؟

ویروس آبله میمون چیست؟

آبله میمون
شیوع آبله میمون

قبل از اینکه به آمار و ارقام مربوط به ایران پرداخته شود، بهتر است کمی درباره ماهیت این ویروس بدانید. همانطور که از نام این ویروس پیداست، ویروس آبله میمون از خانواده ویروس های آبله ای است اما نسبت به سایر این نوع ویروس ها عفونت کمتری دارد.

این ویروس بیشتر در کشورهایی که در مرکز و یا غرب آفریقا و در جنگل های بارانی و استوایی هستند، دیده می شود. در حقیقت دو نوع از این ویروس وجود دارد: ویروسی در آفریقای غربی و در آفریقای مرکزی.

این مورد از بیماری آبله میمون که در حال شیوع و گسترش است، از نوع ویروس آبله غرب آفریقا بوده که خفیف تر است.

این بیماری اولین بار در سال 1958 هنگامی که میمون ها در مستعمرات برای تحقیق و آزمایش نگهداری می شدند، کشف شد. از این رو برای این بیماری، نام آبله میمون را برگزیدند. در سال 1970 اولین مورد ابتلا به این ویروس در انسان ها در کشور کنگو کشف شد.

دلیل خروج ویروس آبله میمون از آفریقا و سرایت آن به کشورهای بیرون از آن، سفرهای بین المللی و واردات حیوانات می باشد.

آیا ویروس آبله میمون خطرناک است؟

نوع ویروسی که امروزه در حال گسترش است از نوع کلاد غرب آفریقا بوده و نسبت به کلاد حوضه کنگو اثرات خفیف تری از خود به جای میگذارد. دکتر آگام رائو یک افسر پزشکی در بخش عالی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها گفت: “این خبر خوبی است از این جهت که امیدواریم از نظر بالینی اتفاقات بد زیادی برای افرادی که ممکن است آلوده شوند رخ ندهد. “

خوشبختانه بر اساس گزارشات انجام شده، تنها حدود 1 درصد از افرادی که به بیماری آبله میمون دچار می شوند جان خود را از دست میدهند این در حالی است که کلاد حوضه کنگو جان 10 درصد از افراد مبتلا را می گیرد.

در نتیجه می توان اینگونه نتیجه گرفت که افرادی که به بیماری ویروس آبله میمون دچار می شوند، معمولا بهبود یافته و پس از پایان دوران نقاهتشان به زندگی عادی خود باز میگردند.

علائم بیماری آبله میمون چیست؟

علائم آبله میمون 5 تا 21 روز پس از ابتلا شدن در افراد ایجاد و مشاهده می شوند. این بیماری در ابتلا علائمی نظیر آنفولانزا داشته و با تب، سردرد، دردهای عضلانی و خستگی شروع می شود. این علائم ممکن است یک تا دو روز ادامه داشته باشند. برخی از افراد پس از ابتلا به این ویروس ممکن است علائم دیگری نیز بر روی پوست خود مشاهده کنند.

ویروس آبله میمون در کودکان
گسترش آبله میمون در آفریقا

پس از 3 روز از ابتلا و تحمل تب، نواحی قرمز رنگی بر روی پوست ایجاد شده که رفته رفته با برجستگی های کوچک جایگزین می شوند. سپس این برجستگی ها به تاول تبدیل شده و با مایعی سفید رنگ پر می شوند.

در حقیقت می توان گفت که شبیه آبله مرغان و یا تبخال است. این علائم ابتلا از صورت شروع شده و سپس به دست ها و سایر اندام های بدن میرسند. برخی از افراد ممکن است در ناحیه تناسلی خود نیز این برجستگی ها را مشاهده نمایند.

خوشبختانه پس از 2 تا 4 هفته علائم فروکش کرده و فرد مبتلا به زندگی عادی خود باز می گردد.

راه های انتقال این ویروس چیست؟ آیا امکان ابتلا از طریق رابطه جنسی نیز وجود دارد؟

از جمله شایع ترین روش های ابتلا به ویروس آبله میمون، می توان به گاز گرفتن، تهیه و خوردن گوشت شکارهای وحشی از حیوانات مبتلا و یا خراش بر روی پوست اشاره نمود.

علاوه بر موارد فوق، تماس اشخاص با مایعات بدن فرد مبتلا نظیر ضایعات عفونتی، قطرات تنفسی و یا تماس با لباس آلوده نیز می تواند موجب ابتلا افراد به این ویروس شود.

مقامات WHO بر این باورند که گسترش آبله میمون به دلیل قرار گرفتن در معرض ضایعات عفونی و یا روابط جنسی است. دقت داشته باشید که بسیاری از افراد از طریق رابطه جنسی ممکن است سرما خورده و سرفه کنند اما این بدان معنا نیست که سرماخوردگی یک بیماری مقاربتی است.

از این رو نمی توان نتیجه گرفت که ویروس آبله میمون نیز یک بیماری مقاربتی است اما به دلیل اینکه ضایعات عفونی از این روش با پوست و بدن شخص دیگری در تماس قرار می گیرند، نباید تا پایان دوران نقاهت رابطه جنسی برقرار نمود.

به پیشنهاد و توصیه WHO، تا زمانی که به طور کامل ضایعات پوستی خوب نشده و پوست جدید و سالمی تشکیل نشده تا حد امکان ایزوله شوید.

برای مهار آبله میمون چه روش های درمانی در دسترس است؟

اگرچه بیماری آبله میمون از سال ها پیش کشف شد، اما همه گیری و شیوع آن به تازگی اتفاق افتاده است. بطور کلی انسان ها قبل از سال 1980 واکسن های آبله بیشتری دریافت میکردند در نتیجه در برابر انواع ویروس های آبله ای مقاومت بیشتری داشتند.

از این رو تعجب آور نیست که ویروس آبله میمون گسترش و شیوع یابد. با این وجود تاکنون درمان اثبات شده ای برای از بین بردن و ریشه کنی این بیماری یافت نشده است.

علائم آبله میمون
ایجاد ضایعات پوستی عفونتی با آبله میمون

قبل از درمان، تشخیص لازم است. یکی از بهترین راه های تشخیص آبله میمون، آزمایش PCR می باشد. ضایعات باید در لوله هایی خشک، استریل و تمیز نگهداری شوند. پس از تشخیص نوبت به درمان میرسد.

تغذیه مناسب برای افراد مبتلا، غذا و مایعات فراوان است. عفونت های باکتریایی نیز باید درمان شوند. در سال 2022 پس از انتشار بیماری آبله میمون یک عامل ضد ویروسی به نام tecovirimat از EMA برای درمان و مقابله با این ویروس جدید مجوز گرفت اما همچنان تحقیقات بالینی بیشتری برای اثرگذاری این عامل نیاز است.

اما مطمئنا یکی از روش های پیشگیری و از بین بردن این ویروس، کمک به اقشار فقیر غرب آفریقاست. پزشکانی که موارد مشکوک از این نوع ویروس را مشاهده می کنند، باید سریعا به CDC گزارش داده تا با مشورت مقامات بهداشت عمومی راهی برای مهار آن پیدا نمایند.

آیا واکسن آبله میمون وجود دارد؟

یکی از سوالاتی که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد این است که آیا همانند ویروس کرونا، واکسنی برای مهار کردن و از بین بردن ویروس آبله میمون نیز وجود دارد و یا خیر؟

خبر خوش این است که سازمان غذا و دارو از سال 2019 استفاده از یک واکسن دو دوز، به نام Jynneos را برای مقابله با این ویروس تایید و ثبت کرد. واکسن های قدیمی تر نیز می توانند تا 85 درصد در جلوگیری از ابتلا به آبله میمون موثر واقع شوند.

ایالات متحده بیش از 100 میلیون واکسن قدیمی آبله را در یک انبار استراتژیک ملی ذخیره کرده است. این واکسن ها می توانند تا حد زیادی به کاهش علائم و یا پیشگیری از بیماری کمک نمایند. بسیاری از کشورها نظیر دانمارک، فرانسه و انگلیس نیز استراتژی مشابهی برای جلوگیری از شیوع ویروس آبله میمون در پیش گرفته اند.

آیا این ویروس به ایران رسیده است؟

در چند روز گذشته نام این ویروس در رسانه های داخلی نیز به گوش میخورد. بسیاری از افراد دچار نگرانی شده و کوچکترین علائمی را به آبله میمون ارتباط می دهند. تاکنون در ایران 6 مورد مشکوک از این بیماری شناسایی شد اما خوشبختانه تست 3 نفر از آنها منفی بود. توصیه می شود برای مدتی از ارتباط با افرادی که حتی دارای علائم آبله مرغان هستند نیز دوری کرده و مسائل بهداشتی را رعایت نمایید. در این صورت هیچ گونه نگرانی وجود نخواهد داشت.

5/5 - (6 امتیاز)

کامنت بگذارید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید