رنگ ها می توانند احساسات ما را تحریک کرده، ما را آرام کنند و یا حتی باعث آزار و ایجاد حس بد در ما شوند. اتاق خواب محل آرامش است. به همین خاطر برای انتخاب مناسب ترین ترکیب رنگ اتاق خواب باید بسیار اصولی عمل نمایید.

بسیاری از افراد از روی عادت و بطور طبیعی برای اتاق خود رنگ هایی را انتخاب کرده که همواره در حال دید هستند و اکثر افراد از آنها استفاده می کنند اما میدانستید که خود می توانید با کمی خلاقیت و دانش اولیه نیز رنگ بندی هایی جذاب و خاص خلق کنید؟

بهترین رنگ بندی اتاق خواب
معرفی بهترین ترکیب رنگ اتاق خواب

در این مقاله از مجله دستگنج، قبل از اینکه نمونه هایی از ترکیب رنگ اتاق خواب، برای شما عزیزان نمایش داده شود، توضیحاتی درباره ست کردن رنگ و ترکیب آنها با یکدیگر آموزش داده شده است. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تئوری رنگ ها چیست؟

تئوری رنگ ها نشات گرفته از چرخه رنگ است. چرخه رنگ تنها یک چرخه ساده و متشکل از رنگ ها نیست بلکه این رنگ ها با قوانین و دستورالعمل های خاصی در کنار یکدیگر قرار گرفته و در نهایت به شکل یک دایره رنگی درآمده اند.

چرخه رنگ برای اتاق خواب
استفاده از چرخه رنگ برای تشخیص بهترین ترکیب رنگ اتاق خواب

در حقیقت تئوری رنگ ها، علمی بوده که با استفاده از آن می تواند بهترین رنگ بندی اتاق خواب یا هر مکان دیگری را ایجاد نمود. گرافیست ها و طراحان از تئوری رنگ ها به عنوان چارچوب و پایه طراحی های خود استفاده می کنند.

چگونه این تئوری در طراحی منزل کمک کننده است؟

هنگامی که نوبت به دکوراسیون داخلی و ترکیب رنگ اتاق خواب ها می رسد، درک درست و شناخت کافی از چرخه رنگ و تئوری های آن می تواند بسیار مهم تلقی شود. چرا که رنگ ها بر اخلاقیات و روحیات انسان ها تاثیر گذارند.

رنگ ها تا حد زیادی در روانشناسی نقش دارند. از این رو هر قسمت از منزل با توجه به کاربرد آن باید رنگ های خاص خود را داشته باشد. به عنوان مثال رنگ های روشن به انسان حس آرامش القا می کنند.

از این رو بسیار مهم است که طراح منتخب شما به این دانش مسلط بوده و درک عالی از تئوری رنگ ها داشته باشد.

نحوه کار با چرخه رنگ

در هنگام کار با چرخه رنگ، باید به دنبال رنگ هایی باشید که به طور طبیعی با یکدیگر هارمونی دارند. منظور از هارمونی رنگ ها این است که رنگ های منتخب با کنتراستی مناسب با یکدیگر متعادل باشند. به یاد داشته باشید که تنها رنگ های ملایم با یکدیگر هارمونی ندارند بلکه رنگ هایی وجود دارند که در عین ناسازگاری و تضاد، می توانند بهترین ایده برای ترکیب رنگ اتاق خواب یا سایر نقاط منزل باشند. موارد زیر روش های مختلف برای ترکیب رنگ ها می باشند.

انتخاب رنگ های مشابه

رنگ های مشابه در چرخه رنگ
استفاده از رنگ های مشابه موجود در چرخه رنگ

همانطور که در تصاویر فوق مشخص است، در چرخه رنگ، رنگ های مشابه در کنار یکدیگر قرار دارند. استفاده و ترکیب رنگی هایی که در کنار یکدیگر نشسته اند، می تواند احساس آرامش در افراد ایجاد نماید. بطور مثال به برگ ریزان در پاییز فکر کنید. ترکیبی ار رنگ های زرد، نارنجی و قرمز!

این رنگ ها در دایره رنگ در مجاورت یکدیگر قرار دارند. برای ایجاد کنتراست بهتر و جلوگیری از دلزدگی می توانید رنگ سفید، خاکستری و مشکی نیز به ترکیب این رنگ ها بیفزایید.

انتخاب رنگ های مکمل

رنگ های مکمل در چرخه رنگ
استفاده از رنگ های مکمل موجود در چرخه رنگ

یکی دیگر از روش های ترکیب رنگ اتاق خواب، استفاده از رنگ های مکمل است. رنگ های مکمل در چرخه رنگ دقیقا در مقابل یکدیگر قرار دارند مثل رنگ بنفش و زرد. این رنگ ها دارای حداکثر کنتراست هستند تا جایی که در افراد حس هیجان ایجاد می کنند.

لازم به ذکر است که استفاده بیش از حد از رنگ های مکمل می تواند طرحی شلوغ و زننده ایجاد کند. در نتیجه در استفاده و تکرار این رنگ ها محتاط باشید.

انتخاب رنگ های سه گانه

رنگ های سه گانه در چرخه رنگ
استفاده از رنگ های سه گانه در چرخه رنگ

ممکن است در مواردی بخواهید از 3 رنگ برای ترکیب رنگ اتاق خواب استفاده کنید. در این صورت باید در چرخه رنگ، رنگ هایی انتخاب شوند که بطور مساوی از یکدیگر فاصله دارند. در واقع هنگامی که این رنگ ها با خط به هم متصل شوند، باید یک مثلث تشکیل دهند.

برای انتخاب رنگ های سه گانه، در ابتدا شما باید یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید تا دو رنگ دیگر به عنوان رنگ های پشتیبان به صورت اصولی انتخاب شوند. این امر موجب شده تا تمرکز اجزای منزل تنها به نقطه خاصی معطوف نشده و مسیری برای هدایت توجه ها ایجاد شود.

انتخاب طرح رنگ مکمل تقسیم شده

رنگ مکمل تقسیم کننده در چرخه رنگ
استفاده از رنگ مکمل تقسیم کننده در چرخه رنگ

طرح رنگ مکمل تقسیم شده در ترکیب رنگ اتاق خواب برای مبتدیان بسیار پرکاربرد است چرا که احتمال خطا در انتخاب رنگ ها کاهش می یابد. در این روش نیز 3 رنگ با توجه به رنگ اصلی مدنظر شما انتخاب می شوند. برای شروع تنها کافی است که یک رنگ اصلی انتخاب کنید. سپس به رنگ مکمل آن نگاه کنید اما رنگ مکمل نباید انتخاب شود.

رنگ های کناری رنگ مکمل، دو رنگ دیگر ترکیب رنگ مناسب خواهند بود. به عنوان مثال در شکل زیر رنگ سبز رنگ اصلی است. رنگ مکمل سبز، صورتی خواهد بود که نباید انتخاب شود. در کنار رنگ صورتی، رنگ های قرمز و بنفش قرار دارد. بنفش و قرمز به عنوان ترکیب رنگ مناسب رنگ سبز شناخته می شوند.

انتخاب طرح رنگ چهارتایی

انتخاب رنگ چهارتایی در چرخه رنگ
استفاده از رنگ چهارتایی موجود در چرخه رنگ

گاهی نیز به رنگ های بیشتری برای رنگ بندی نیاز دارید. برای هارمونی 4 رنگ، کافی است دو رنگ را به همراه مکمل های آنها انتخاب کنید. تنها نکته موجود در این روش ترکیب رنگ اتاق خواب، این است که ترکیبی از رنگ های گرم و سرد انتخاب کنید.

انتخاب طرح رنگ چهارتایی مربعی

رنگ چهارتایی مربعی در چرخه رنگ
استفاده از رنگ چهارتایی مربعی موجود در چرخه رنگ

همانطور که از نام این طرح پیداست، این رنگ ها به طور مساوی در اطراف چرخه قرار دارند. در حقیقت فاصله رنگ ها از یکدیگر برابر است. انتخاب یک رنگ اصلی، می تواند تعیین کننده سایر رنگ ها باشد.

نحوه انتخاب رنگ ها بر اساس تناژ هر رنگ

تناژ رنگ ها در چرخه رنگ
استفاده از تناژ رنگ ها برای ترکیب رنگ اتاق خواب

همانطور که میدانید تناژهای مختلفی برای هر رنگ خالص وجود دارد. بطور مثال در تصویر زیر، این چرخه حاوی رنگ های پاستلی، سایه و تناژ رنگ ها نیز می باشد.

  • رنگ های پاستلی به مجموعه ای از رنگ ها گفته می شود که از ترکیب رنگ خالص و سفید به دست آمده اند.
  • سایه ها از ترکیب رنگ مشکی و رنگ خالص ایجاد می شوند.
  • برای ایجاد یک تناژ ملایم، کمی مشکی و سفید به رنگ خالص خود بیفزایید.

نحوه انتخاب رنگ های سرد و گرم در ترکیب رنگ اتاق خواب

رنگ های گرم و سرد در چرخه رنگ
استفاده از رنگ های گرم و سرد در چرخه رنگ

چنانچه خط مستقیمی دقیقا از وسط چرخه رنگ رسم کنید، در دو طرف این خط رنگ های سرد و گرم خواهید داشت. همانطور که مشخص است رنگ های نزدیک به رنگ آبی، رنگ های سرد و رنگ های نزدیک به رنگ زرد، رنگ های گرم خواهند بود.

البته در بین طراحان و گرافیست ها، بر روی سبز اختلاف نظر وجود دارد. برخی از افراد بر این باورند که سبز رنگی گرم است در حالی که عده ای دیگر برعکس این عقیده فکر می کنند.

طراحی با رنگ های گرم

در دکوراسیون داخلی و ترکیب رنگ اتاق خواب، رنگ های گرم بزرگتر و نزدیکتر به بیننده به نظر میرسند. برای ایجاد کنتراست بهتر، می توانید یک رنگ گرم را با رنگ مکمل و سرد ترکیب کنید.

طراحی با رنگ های سرد

رنگ های سرد برخلاف رنگ های گرم، موجب ایجاد حس آرامش در افراد می شوند. برای ترکیب رنگ اتاق خواب توصیه می شود رنگ سرد مدنظر را با یک رنگ گرم ترکیب کنید.

10 مورد از بهترین رنگ بندی ها برای اتاق خواب

حال که با انواع ترکیب رنگ آشنا شدید، بهتر است که به موضوع اصلی مقاله بپردازیم. در این قسمت چند مورد از بهترین رنگ بندی اتاق خواب نمایش داده شده اند.

1.    قرمز لاکی

اتاق خواب قرمز
استفاده از قرمز در ترکیب رنگ اتاق

اگر به دنبال ترکیب رنگی هستید که برای اتاق مهمان مناسب بوده و در عین حال انرژی زیادی به افراد منتقل نماید، توصیه می شود که از رنگ قرمز لاکی شفاف استفاده کنید. یکی از بهترین رنگ ها برای ایجاد یک هارمونی جذاب در این اتاق، استفاده از رنگ سفید برای سقف می باشد.

2.    صورتی ملایم

اتاق خواب صورتی
استفاده از صورتی روشن در ترکیب رنگ اتاق

یکی از بهترین رنگ ها برای اتاق دختران، رنگ صورتی است. این رنگ علاوه بر انتقال حس آرامش، می تواند بسیار شیک و زیبا نیز جلوه نماید.

3.    کرم

اتاق خواب کرم
استفاده از کرم در ترکیب رنگ اتاق

برخی بر این باورند که استفاده از رنگ های نظیر بژ یا کرم می تواند کسل کننده باشد این در حالی است که این رنگ ها می توانند در افراد حس اعتماد و اطمینان ایجاد کرده و مقداری گرما به فضای گرم و دلنشین اتاق شما منتقل کنند.

4.    رنگ گل همیشه بهار

اتاق خواب زرد کمرنگ
استفاده از رنگ گل همیشه بهار در ترکیب رنگ اتاق

گل همیشه بهار دارای رنگ زرد ملایمی است. ترکیب این رنگ با سورمه ای و سبز زیتونی می تواند به عنوان یکی از بهترین رنگ بندی اتاق خواب شناخته شود.

5.    آبی استیل

اتاق خواب آبی استیل
استفاده از آبی استیل در ترکیب رنگ اتاق

استفاده از آبی استیل در دکوراسیون داخلی منزل موجب می شود تا تعادلی در اتاق ها ایجاد شده و به جزئیات توجه بیشتری شود.

6.    خاکستری-سبز روشن

اتاق خواب خاکستری
استفاده از خاکستری-سبز روشن در ترکیب رنگ اتاق

رنگ خاکستری-سبز از جمله رنگ هایی است که در انعکاس نور به رنگ های مختلف در می آید. این ترکیب رنگ اتاق خواب می تواند فضایی کلاسیک ایجاد کند.

7.    آبی روشن

اتاق خواب آبی
استفاده از آبی روشن در ترکیب رنگ اتاق

همواره رنگ های اصلی و پایه می توانند یکی از بهترین ترکیب رنگ اتاق خواب محسوب شوند. استفاده از آبی روشن می تواند سایه های مختلفی از رنگ آبی در اتاق ایجاد کند.

8.    سفید

اتاق خواب سفید
استفاده از سفید در ترکیب رنگ اتاق

برخی از افراد بر این باورند که رنگ سفید نمی تواند روحی به اتاق ببخشد این در حالی است که استفاده از رنگ سفید موجب می شود تا سایر اجزای موجود در اتاق بیشتر نمایان شوند.

9.    بنفش

اتاق خواب بنفش
استفاده از بنفش در ترکیب رنگ اتاق

یکی از رنگ هایی که می تواند انرژی و جنب و جوش زیادی به اتاق شما بیفزاید، بنفش است. ترکیب بنفش با رنگ های خنثی مثل سفید یک ایده فوق العاده ترکیب رنگ اتاق خواب می باشد.

10. سبز سیج

اتاق خواب سبز
استفاده از سبز سیج در ترکیب رنگ اتاق خواب

سبز سیج به عنوان سبز مریم گلی نیز یاد می شود، در ایجاد حس آرامش و سرگرمی می تواند بسیار مفید واقع شود. سفید، رنگ مناسبی برای ترکیب رنگ با سبز سیج خواهد بود.

قطعا بهترین ترکیب رنگ اتاق خواب محدود به موارد فوق نمی شود. چنانچه شما نیز رنگ بندی خاصی مدنظر دارید، می توانید از طریق بخش نظرات با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

این مطلب چقدر برات مفید بود؟

کامنت بگذارید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید