یکی از مهمترین فاکتورها در زیبایی زنان، داشتن موهایی بلند و پرپشت است اما عواملی مثال آلودگی هوا، اضطراب، استرس و بسیاری از عوامل داخلی و خارجی دیگر موجب می شوند تا موهای بسیاری از بانوان به خوبی رشد نکنند. از این رو در این مقاله به بررسی بهترین دارو رشد مو سر می پردازیم.

افزایش حجم مو
بهترین داروهای افزایش حجم مو

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم در دنیای پزشکی، داروهای مختلفی برای تحریک رشد مو و جلوگیری از ریزش مو وجود دارد. بطور کلی برای تقویت موها از طریق سه روش استفاده از داروهای شیمیایی، گیاهان دارویی و مصرف ویتامین ها می توان اقدام نمود.

بهترین دارو رشد مو

موارد زیر از جمله داروهایی بوده که می توانید برای تقویت رشد موهای خود از آنها استفاده نمایید. لازم به ذکر است که منظور از دارو، تنها مصرف قرص و داروهای خوراکی نبوده و لازم است برای اثر دهی بهتر این داروها تزریق شوند.

1.    کورتیزون

کورتیزون از جمله داروهای بسیار قوی برای رشد موهای از بین رفته است. این دارو یک استروئید است. استروئیدهای خوراکی نه تنها باعث رشد مو نشده، بلکه می توانند عوارضی نیز ایجاد نمایند. از طرفی استفاده موضعی از آنها نیز می تواند باعث تحریک و درماتیت تماسی شود. به همین دلیل برای بهره مندی از خواص کورتیزون، آن را مستقیما بر روی پوست سر تزریق می کنند.

2.    ماینوکسیدیل

یکی دیگر از داروهایی که از آن به عنوان بهترین دارو رشد مو یاد می شود، ماینوکسیدیل می باشد. نام اصلی این دارو Regaine بوده و حاوی 5 درصد ماینوکسیدیل است. دقت داشته باشید که برای نتیجه دهی این دارو نیاز است تا چندین ماه مصرف شود. پس از چند ماه نتایج آن قابل مشاهده خواهد بود.

این دارو یک داروی موضعی بوده که به صورت فوم و یا محلول مایع به فروش میرسد. نکته قابل توجه درباره مینوکسیدیل این است که این دارو نه تنها موجب رشد سریع مو شده، بلکه بر افزایش قطر موها نیز اثرگذار است.

3.    فیناستراید

فیناستراید، دارو رشد مو
تاثیر فیناستراید در جلوگیری از ریزش مو

فیناستراید دارویی مناسب برای از بین بردن ریزش مو و طاسی سر در مردان است. این دارو برخلاف ماینوکسیدیل به نسخه پزشک نیاز داشته و نباید به صورت خودسرانه آن را مصرف نمود. فیناستراید یک داروی خوراکی و به شکل قرص بوده که موجب جلوگیری از تبدیل تستوسترون به DHT می شود.

از این رو از ریزش مو جلوگیری کرده و باعث می شود تا موها چرخه طبیعی رشد خود را طی کنند. تحقیقات زیادی بر روی این دارو رشد مو انجام شده است. بیش از 99 درصد مردانی که در طی دوره 10 ساله از این دارو استفاده کردند، پس از آن دیگر آثاری از ریزش مو ندیدند.

لازم به ذکر است که این دارو باید زیر نظر پزشک مصرف شود. همچنین در طول درمان، پیشگیری از بارداری امری ضروری تلقی می شود.

4.    کالیوم کربونیکوم

یکی دیگر از داروهایی که به عنوان دارو رشد موی سر از آن یاد می شود، کالیوم کربونیکوم است. این دارو یک داروی هومیوپاتی است. همانطور که میدانید از جمله عواملی که موجب ریزش مو می شوند، خشکی و نازک شدن موها است. کالیوم کربونیکوم با جلوگیری از نازک شدن تارهای مو و خشک شدن آنها، مانع از ریزش مو شده و به تقویت رشد سریع موها کمک می نماید.

5.    سیلیس

سیلیس از دیگر داروهای هومیوپاتی موثر در رشد سریع مو می باشد. بطور معمول از این دارو برای تقویت رشد مو، جلوگیری از طاسی و شکنندگی مو و ناخن استفاده می شود. یکی دیگر از خواص استفاده از سیلیس این است که این داروی شیمیایی می تواند شوره سر را از بین ببرد.

6.    مکمل نیوکسین

شاید شما نیز بارها نام مکمل نیوکسین را به عنوان بهترین دارو رشد مو شنیده باشید. این دارو حاوی چندین ویتامین مورد نیاز برای تقویت و رشد موها است. از جمله ویتامین های موجود در این دارو می توان به ویتامین A، بیوتین، آهن، مس، سیلیکون و روی اشاره نمود.

مکمل های نیوکسین به دلیل دارا بودن مواد مغذی مورد نیاز بدن، به رشد و تقویت مو کمک می کنند. در مورد خواص هر یک از این ویتامین ها در ادامه مقاله توضیحاتی ارائه شده است.

7.    دی فنیل سیکلوپروپنون (DPCP)

دی فنیل سیکلوپروپنون یک داروی مایع موضعی روی پوست سر و برای رشد مو است که باید تحت نظر پزشک و با تجویز وی مصرف شود. معمولا پزشکان توصیه می کنند که از این رو تنها هفته ای یکبار مصرف شود.

8.    عصاره شیرین بیان

پزشکان برای اینکه خواص عصاره شیرین بیان به خوبی اثر کند، آن را به صورت کپسول تولید می کنند. با این جود می توان به صورت موضعی نیز از آن مصرف نمود. تنها کافی است در مناطقی از پوست سر که نیاز به رشد و تقویت مو دارد، مقداری از این دارو مالش داده شود.

این دارو می تواند نتایج امیدوار کننده ای برای مصرف کنندگان به همراه داشته باشد.

5 مورد از بهترین ویتامین ها برای رشد مو

نه تنها شرایطی محیطی، بلکه کمبودهای تغذیه ای نیز می تواند بر ریزش موها اثر بگذارد. از این رو ویتامین هایی که برای رشد مو مناسب هستند، شناسایی شده و مورد مصرف قرار می گیرند. در این قسمت از مقاله به بررسی و معرفی 5 مورد از بهترین ویتامین ها و دارو رشد مو سر پرداخته می شود.

1.    ویتامین A

ویتامین A از جمله ویتامین هایی است که تمام سلول های بدن برای رشد به آن نیاز دارند. مو نیز برای تقویت و رشد نیازمند ویتامین A است. از طرفی این ویتامین موجب تولید سبوم می شود. سبوم باعث می شود تا پوست سر مرطوب شود. از این رو سلامت موها حفظ شده و به خوبی رشد می کنند.

رژیم های غذایی موجب می شوند تا مقدار ویتامین A در بدن کاهش یابد. مواد غذایی نظیر سیب زمینی شیرین، هویج، کدو تنبل، اسفناج و کلم پیچ سرشار از بتاکاروتن هستند. بتاکاروتن می تواند در بدن تبدیل به ویتامین A شده و به تقویت موها کمک کند.

علاوه بر این موارد شیر، تخم مرغ، ماست و روغن کبد ماهی نیز یک منبع عالی برای تامین ویتامین A می باشند.

2.    ویتامین های گروه B

بیوتین و افزایش حجم مو
تاثیر بیوتین در رشد مو

ویتامین های گروه B به عنوان قوی ترین دارو رشد مو شناخته می شوند. یکی از مهمترین و قوی ترین ویتامین هایی که به رشد مو کمک شایانی می کند، بیوتین نام دارد. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که ریزش مو می تواند ناشی از کمبود بیوتین باشد.

با این وجود کمبود بیوتین بسیار کم و نادر است چرا که به طور معمول این ویتامین در انواع غذاها یافت می شود. بطور کلی ویتامین های گروه B نقش اساسی در ایجاد گلبول های قرمز دارند. همانطور که میدانید گلبول های قرمز اکسیژن و مواد مغذی را به سمت پوست سر و فولیکول ها هدایت می کنند.

همین امر موجب می شود تا قرص بیوتین و انواع مکمل های آن به عنوان مهمترین دارو رشد مو شناخته شوند. بادام ها، گوشت، ماهی، غذای دریایی و سبزی های تیره و برگ دار از جمله منابع ویتامین B12 هستند. به یاد داشته باشید که اگر از رژیم های غذایی گیاهخواری استفاده می کنید، حتما این ویتامین را به نحوی در رژیم خود بگنجانید چرا که منبع اصلی ویتامین های گروه B، غذاهای حیوانی و گوشتی است.

3.    ویتامین C

رادیکال های آزاد موجود در بدن می توانند موجب آسیب به موها و رشد آنها شوند. تامین ویتامین C مورد نیاز بدن کمک می کند تا از استرس اکسیداتیو محافظت شود. همچنین ویتامین C به بهبود و ایجاد کلاژن که یکی از مهمترین قسمت ها در ساختار مو است، کمک شود.

علاوه بر این مورد، این ویتامین موجب تشدید جذب آهن در مواد معدنی نیز میشود. بنابراین توصیه می شود منابعی نظیر توت فرنگی، فلفل، گواوا و مرکبات را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

4.    ویتامین D

با توجه به مطالعاتی که بر روی تاثیر ویتامین D بر ریزش مو و رشد آن انجام شد، مشخص شد که این ویتامین به تنهایی نمی تواند تاثیری در رویش مجدد موی سر داشته باشد. اما نکته ای که حائز اهمیت است این است که بیشتر این تحقیقات بر روی گیرنده های ویتامین D انجام می شوند.

همانطور که میدانید اکثر مردم دارای کمبود ویتامین D هستند چرا که منبع اصلی تامین این ویتامین، نور خورشید. است. اما اگر دسترسی کافی به نور خورشید ندارید می توانید با مصرف منابعی نظیر ماهی چرب، روغن کبد ماهی کاد، قارچ و غذاهای غنی شده این کمبود را رفع نمایید.

5.    ویتامین E

یکی دیگر از بهترین ویتامین ها که به عنوان دارو برای رشد مو شناخته میشود، ویتامین E می باشد. این ویتامین همانند ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی بوده که موجب جلوگیری از استرس اکسیداتیو می شود. بر اساس آزمایشی که بر روی گروهی از افراد انجام شد، دریافتند افرادی که در طی دوره 8 ماهه از این ویتامین مصرف کردند، حدود 34.5 درصد از نتایج رضایت داشته و افزایش رشد مو را تجربه کردند.

آیا مصرف ویتامین ها می تواند عوارض جانبی با خود به همراه داشته باشد؟

یکی از سوالات پرتکرار درباره دارو رشد مو که قرص های ویتامینی هستند، وجود عوارض جانبی در طی مصرف آنهاست. به یاد داشته باشید که حتی اگر شما 3 برابر ویتامین مورد نیاز بدنتان را دریافت کنید، باز هم به اندازه 3 برابر، موهای شما رشد نخواهد کرد.

دلیل این امر آن است که بدن انسان تنها مقدار مواد مورد نیاز و اساسی خود را ذخیره کرده و مابقی ویتامین ها و مواد معدنی را دفع می نماید. از این رو جای نگرانی وجود نخواهد داشت. البته همواره باید در مصرف داروها دقت شود. بنابراین تنها در صورت تایید پزشک مصرف ویتامین ها را آغاز نمایید.

گیاهان دارویی موثر برای رشد مو

علاوه بر دارو رشد مو که داروهای شیمیایی هستند، می توانید از طبیعت نیز برای رشد مجدد موهای خود کمک بگیرید. بسیاری از گیاهان دارویی به دلیل خواص و فواید بیشماری که دارند می توانند ویتامین ها و مواد لازم برای رشد مو را در اختیار شما بگذارند. موارد زیر چند نمونه از این گیاهان می باشند.

رزماری

در حال حاضر از رزماری به عنوان رایج ترین گیاه برای درمان سفیدی و شوره سر یاد می شود. می توانید روغن رزماری را با روغن های دیگری نظیر روغن زیتون یا نارگیل ترکیب کرده و بر روی پوست سر خود بمالید.

اسطوخودوس

اسطوخودوس ضد ریزش مو
تاثیر اسطوخودوس بر افزایش حجم و ضخامت مو

اسطوخودوس گیاهی صورتی رنگ و بسیار خوشبو بوده که برای تسکین پوست سر و از بین بردن قارچ ها و عفونت های باکتریایی بسیار مفید است. اسانس این گیاه را می توانید با روغن های دلخواه ترکیب کرده و استفاده نمایید. همچنین چای اسطوخودوس نیز می تواند به عنوان بهترین دارو رشد مو استفاده شود.

نعناع

استفاده از نعناع بیشتر برای سلامت پوست سر استفاده می شود تا سلامت موها. البته داشتن پوستی سالم در نهایت منجر به رشد موهایی زیبا می شود. این گیاه دارویی با تحریک فولیکول های مو و مسکن پوست سر به رشد بهتر موها کمک کرده و به عنوان دارو رشد مو شناخته می شود.

جنسینگ

شاید بارها نام شامپو جنسینگ را شنیده باشید. جنسینگ با خواص بی نظیر خود باعث افزایش گردش خون می شود.  از این رو می تواند به تقویت و رویش مو کمک ویژه ای نماید.

آلوئه ورا

برای رشد سریع موها نیاز به PH خوب و متعادل است. ژل آلوئه ورا می تواند به عنوان یک حالت دهنده و تنظیم کننده PH مورد استفاده قرار گیرد. تنها کافی است کمی از آن را بر روی موها و پوست خود مالیده و نتایج آن را مشاهده نمایید.

بجز دارو رشد مو، چه روش های دیگری برای جلوگیری از ریزش وجود دارد؟

مواردی که در مطالب فوق از آنها به عنوان دارو رشد مو یاد شد، همگی خوراکی و یا موضعی هستند. برای نتیجه دهی هر یک از راهکارها نیاز به گذشت مدت زمان حداقل چند ماه است. اگر به دنبال روشی هستید که سریعتر به نتیجه دلخواه برسید، می توانید روش های زیر را امتحان کنید.

کاشت مو

امروزه کاشت مو نیز مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است. در این روش، موها از قسمت پشتی سر برداشته شده و در قسمت طاس سر کاشته می شوند. برای جلوگیری از درد به مراجعه کنندگان آرام بخش تزریق می شود.

لیزر تراپی

سازمان غذا و دارو آمریکا استفاده از لیزر تراپی را روشی موثر برای از بین بردن طاسی ارثی می داند. مطالعاتی در این باره انجام شده که نشان می دهند لیزرتراپی می تواند موجب افزایش تراکم موها شود.

هر یک از این روش ها متناسب با شرایط پوست و موی افراد می تواند گزینه مناسبی برای درمان باشد. دقت شود که درمان مناسب شما باید توسط پزشک تعیین گردد. چنانچه از دارو رشد مو دیگری استفاده کرده و نتیجه گرفته اید، در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

5/5 - (7 امتیاز)

کامنت بگذارید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید