10مورد از بهترین نکات تربیت کودک از نظر کارشناسان

تربیت کودک
نکاتی برای تربیت فرزندان

یکی از مهمترین دغدغه های والدین پس از تولد فرزندان، نحوه تربیت فرزندان است. در واقع می توان گفت تربیت کودکان نقش مهمی در موفقیت آن فرد در آینده و جامعه دارد. همه والدین به دنبال راهی برای تشخیص بهترین روش تربیتی کودکان هستند. از این رو در این مقاله به بهترین روش تربیت کودک از نظر کارشناسان و روانشناسان فعال در این حوزه پرداخته شده است. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

نکاتی درباره تربیت کودک موفق و با ادب

در این قسمت از مقاله نکاتی درباره نحوه صحیح تربیت کودکان از بدو تولد ارائه شده است. لازم به ذکر است که تمام این نکات برگرفته از نظر کارشناسان می باشند.

1.    به فرزندانتان چیزهایی بدهید که می توانند مالک آنها باشند

از همان بدو تولد به فرزندانتان بیاموزید که مالک وسیله های خود هستند. تحقیقات نشان می دهند کودکانی که از زمان بچگی برای کارها و اهداف خود برنامه ریزی داشته و بر اساس برنامه ای هفتگی کارهای خود را سازماندهی می کنند، در آینده افراد موفق تری خواهند بود.

در حقیقت شما باید اجازه دهید که فرزندتان در شرایط خودش موفق شود. حتی باید این نکته را متذکر شوید که ممکن است در این شرایط شکست بخورد.

2.    نگران تربیت کودکان شاد نباشید

بسیاری از والدین به هوای اینکه فرزندانی شاد تربیت می کنند، تربیت اخلاقی آنها را از یاد می برند. به یاد داشته باشید که فرزندانی که اخلاق خوبی دارند به واسطه کارهای خوبی که انجام می دهند، شاد خواهند شد. در نتیجه تمرکز خود را بیشتر بر  روی تربیت اخلاقی آنها قرار دهید.

3.    به فرزندان خود یادآوری کنید که ارزش آنها را میدانید.

از دوران کودکی شما باید با اعمال و کارهایی که انجام میدهید به آنها نشان دهید که ارزش آنها را میدانید. به یاد داشته باشید تا زمانی که شما عشق و علاقه خود را به کودکانتان نشان ندهید، آنها نیز نمی توانند خود را دوست داشته باشند.  از این رو در آینده نمی توانند علاقه و محبت خود را به سایر افراد نشان دهند.

به عنوان مثال هنگامی که از مدرسه می آیند، تلفن همراه خود را کنار گذاشته و به چشمان آنها خیره شوید. سپس از کودکان بخواهید که درباره اتفاقات داخل مدرسه و اینکه روز خود را چگونه گذرانده است، با شما حرف بزند. آنها باید ارزش خود را نزد والدین خود متوجه شوند.

4.    به کودکان خود بیاموزید بدون اینکه از آنها خواسته شود، در کارهای خانه کمک کنند

بسیاری از والدین برای راحتی فرزندان از آنها هیچ انتظاری برای کمک ندارند. همین امر موجب می شود تا این کودکان در سنین بزرگسالی به دنبال چک لیستی از جانب رئیس خود هستند که باید آن را انجام دهند. این افراد فاقد هرگونه انگیزه و غریزه رشد خواهند کرد.

شما باید به نحوی کودکان خود را تربیت کنید که در سنین بزرگسالی بتوانند چند قدم جلوتر از رئیس خود در انجام امور قدم بردارند. این افراد می توانند به همکاران خود نیز کمک کرده و جایگاه بهتری در جامعه داشته باشند.

5.    به یاد داشته باشید که چیزهای کوچک می توانند تاثیرات مثبت بزرگی داشته باشند

تمامی کارهای کوچکی که برای تربیت کودکان خود انجام میدهید، می توانند نتایج مهمی با خود به همراه داشته باشند. از جمله این موارد می توان به صحبت کردن و گوش دادن به کودک، مسافرت بردن، آموزش اعداد و… اشاره نمود. طبق مطالعات به عمل آمده مشخص شد کودکانی که والدین آنها در سن 5 سالگی برای آنها به طور روزانه کتاب می خواندند، در سن 30 سالگی عموما کمتر در معرض فقر قرار داشتند.

6.    برای فرزندان خود والدینی صمیمی و پذیرا باشید

در سال 1938 مطالعه ای بر روی دانشجویان دانشگاه هاروارد انجام گرفت. نتایج این تحقیق به این صورت بود:

برای اینکه فرزندانی موفق و شاد تربیت کنید، نیاز است تا در کودکی برای آنها والدینی خونگرم و پذیرا باشید. این بدان معنی است که کودکانی که در سنین کم دلبستگی ایمن از جانب والدین خود دارند، در آینده بیشتر رشد کرده و نتایج بهتری دریافت می کنند.

7.    به آنها بیاموزید که عواطف و  احساسات خود را کنترل کنند

کنترل هیجانات از بدو تولد با کودکان متولد نمی شود. بلکه شما به عنوان والدین باید به آنها آموزش بدهید و این به معنای تمرین و بازی با آنها نیست. شما باید به آنها بیاموزید که چگونه هیجانات و احساسات خود را کنترل کنند. کودکان اصولا از والدین خود الگو برداری می کنند.

در نتیجه شما قبل از تربیت کودکان، باید خود بتوانید احساسات و عواطف خود را کنترل کنید. اگر ما به عنوان والدین نتوانیم در مواجهه با ناراحتی ها و ناملایمات زندگی، واکنش مناسبی از خود نشان دهیم، نباید انتظار داشته باشیم که فرزندان ما در آینده بتوانند افراد موفقی در کنترل هیجانات باشند.

در نتیجه سعی کنید از هر لحاظ الگو خوب و مناسبی برای فرزندان خود باشید.

8.    اجازه دهید تصمیم بگیرند

ما به عنوان والدین همواره سعی داریم از فرزندان خود محافظت کنیم. اما گاها محافظت بیش از ما موجب می شود تا رشد طبیعی کودک دچار اختلال شود. قدرت تصمیم گیری تنها با تمرین و کسب تجربه ممکن می شود.

اجازه دهید که کودکان در مواجهه با چیزهای غیربهداشتی و غیرایمن قرار گیرند. سپس در صورتی که در حال انتخاب مسیری اشتباه هستند، از عواقب تصمیمشان به آنها گوشزد کنید. چنانچه بر روی انتخاب خود پافشاری کردند، به آنها یادآور شوید که باید عواقب طبیعی آن را متحمل شوند.

همین امر موجب می شود تا عزت نفس در کودکان رشد کرده و تجربه های جدیدی به دست آورد. کسب هر تجربه کوچک در کودکی می تواند در تصمیم گیری های بزرگ در بزرگسالی تاثیرگذار باشد.

9.    به اندازه کافی و در حد توانایی هایشان آنها را به چالش بکشید

کودکان برای رسیدن به اهدافی که دارند تلاش می کنند. تنها در دو حالت ممکن است بی انگیزه شوند.

  • چالش پیش رو بیش از حد توانایی ها سخت و دشوار باشد
  • انجام چالش بسیار آسان باشد

از این رو باید در چارچوب توانایی های آنها چالش هایی برگزار شود تا انگیزه در کودکان پرورش یابد. به عنوان مثال اگر تمرین های درسی مدرسه بیش از حد برای فرزندتان آسان است، به دنبال مطالب آموزشی بیشتر باشید.

10.    بهره گیری از روش پاداش و تنبیه را در تربیت کودکان متوقف کنید

به هیچ عنوان از روش پاداش و تنبیه برای تربیت فرزندان و ایجاد انگیزه در آنها استفاده نکنید. این روش ممکن است برای مدتی جوابگو باشد اما نتایج طولانی مدت نخواهد داشت.

بجای پاداش یا تنبیه، از ارزش تصمیمات و کارها با آنها صحبت کنید. به عنوان مثال اگر کودکی از رفتن مدرسه احساس خوشحالی نمی کند، نباید به او بگویید که مدرسه رفتن به گرفتن نمره A کمک می کند. بلکه باید از مزایای رفتن به مدرسه نظیر کسب علم و دانش و رسیدن به موقعیت های شغلی بالا در آینده با وی صحت کنید.

3 کتاب برتر در زمینه نحوه تربیت کودکان

کتاب های زیادی درباره روش های صحیح و رازهای تربیت کودکان نوشته و منتشر شده اند. موارد زیر از جمله برترین کتاب ها در این حوزه می باشند. توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره کتاب های معرفی شده را مطالعه نمایید.

1.    Positive Discipline A-Z

کتاب انضباط مثبت A-Z
تربیت کودک با کتاب positive discipline

این کتاب مملو از پرسش و پاسخ هایی است برای والدین جدیدی که از شیوه صحیح رفتار با کودکان اطلاعی ندارند. این کتاب برای افراد پر مشغله گزینه مناسبی خواهد بود.

2.    Whole Brain Child

تربیت کودک با کتاب کل مغز کودک
تربیت کودک با کتاب the whole brain child

این کتاب به ادغام بخش های مختلف مغز برای داشتن کودکی خلاق کمک می کند. در حقیقت نویسنده این کتاب در 12 مرحله، قسمت فوقانی، پایین، چپ و راست مغز کودک را پرورش می دهد.

3.    The Science Of Parenting

تربیت کودک با کتاب علم والدین
تربیت کودک با کتاب the science of patenting

نحوه صحیح تربیت کودکان و افزایش رشد مغز آنها در این کتاب آموزش داده شده است. در واقع با این کتاب می توانید روش های نوین تربیت فرزندان را به کمک علم بیاموزید.

اهمیت تربیت کودکان حتی در دین اسلام نیز گوشزد شده است. مراحل تربیت کودک از نظر پیامبر به 3 دسته سیادت، اطاعت و وزارت تقسیم می شود. از این رو توصیه می شود از همان بدو تولد به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه بوده و خود را برای این مهم آماده کنید. برای مطالعه مقالات بیشتر درباره سلامت و تربیت کودکان به مقالات دیگر مجله دستگنج مراجعه نمایید.

5/5 - (3 امتیاز)

کامنت بگذارید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید