همیشه برای لاغری و کاهش وزن، کاهش حجم وعده غذایی و افزایش فعالیت بدنی و ورزش پیشنهاد می شود اما این پیشنهاد می تواند برای برخی از افراد راه حل مناسبی نباشد. از این رو در این مقاله به 10 مورد از آسان ترین روش های لاغری بدون ورزش اشاره شده تا بدون فعالیت بدنی بتوانید در کمترین زمان ممکن وزن کم کنید.

لاغری و ورزش
کاهش وزن و ورزش

ممکن است دلایل متعددی وجود داشته باشد تا یک فرد نتواند ورزش کند. موارد زیر از جمله دلایلی است که افراد از انجام ورزش و فعالیت های بدنی شدید خودداری می کنند:

  • برخی از افراد دچار آسیب هایی در اندام خود بوده که انجام ورزش موجب وخیم تر شدن اوضاع آنها می شود.
  • قبل از انجام برخی از جراحی ها نظیر جراحی زانو، پزشک از بیماران می خواهد تا وزن خود را کاهش دهد. از طرفی به دلیل درد در این ناحیه امکان انجام ورزش وجود نخواهد داشت.
  • چنانچه فردی به آرتریت دردناک یا فیبرومیالژیا مبتلا باشد امکان انجام ورزش میسر نخواهد بود.
  • از آنجایی که انجام فعالیت های شدید بدنی موجب افت قند خون می شود، افرادی که دارای دیابت و قند خون پایین هستند نباید ورزش کنند چرا که سطح قند خون این افراد به سطوح خطرناکی میرسد.

از این رو اگر شخصی به دنبال روش های لاغری بدون ورزش است، دلیل بر تنبلی بر فرد نبوده و ممکن است از لحاظ پزشکی در این حوزه محدود باشد.

هدف از انجام ورزش برای کاهش وزن چیست؟

قبل از اینکه به موضوع اصلی این مقاله پرداخته شود، نیاز است تا هدف کلی از ورزش کردن برای کاهش وزن و لاغری مشخص شود. برای کاهش وزن نیاز به افزایش متابولیسم است و این دقیقا همان دلیلی است که ورزش به عنوان یک رکن اصلی برای کاهش وزن شناخته می شود.

با ورزش، کالری زیادی سوزانده می شود. از طرفی کاهش حجم غذا نیز موجب می شود تا کالری کمتری وارد بدن شود. در نتیجه در سریعترین زمان ممکن به نتیجه دلخواه خواهید رسید.

اگر نمی توانید ورزش کنید، نگران نباشید. در این حالت نیز متابولیسم بدن به کمک راهکارهایی کاهش می یابد اما در مدت زمان بیشتر. در نتیجه باید زمان بیشتری تلاش کرده و ناامید نشوید.

10 روش برای لاغری بدون ورزش

موارد زیر نکاتی برای دریافت کالری کمتر و کاهش وزن می باشند. شاید این موارد سریعترین روش لاغری نباشند اما با رعایت مداوم این نکات می توانید به فرم و وزن ایده آل خود دست یابید.

غذا را به طور کامل بجوید

به غذایی که میخورید خوب فکر کرده، به صورت کامل جویده و سرعت خود را کاهش دهید. جویدن کامل وعده های غذایی موجب می شود تا احساس سیری بیشتری داشته باشید. طی مطالعاتی که در این راستا انجام شد، مشخص شد که افرادی که سریع تر غذا می خورند، نسبت به سایر افراد وزن بیشتری اضافه می کنند.

با سایز بشقاب خود بازی کنید

یکی از بهترین روش های لاغری بدون ورزش این است که برای سبزیجات از یک بشقاب بزرگ و برای غذاهای حاوی نشاسته از یک بشقاب کوچک تر استفاده کنید. این موضوع به شما کمک می کند تا سبزیجات کم کالری بیشتری مصرف کرده و در عین اینکه سیر می شوید، کالری کمتری نیز دریافت می کنید.

چنانچه به مهمانی دعوت شده و مایل به سرو دسر هستید، خود را از خوردن غذاها و دسرهای مورد علاقه خود محروم نکنید. تنها کافی است حجم کمتری از غذای مورد نظر را برای خود سرو کنید.

روی وعده های غذایی خود تمرکز کنید

بدون حواس پرتی غذا بخورید. بسیاری از افراد به هنگام تماشای تلویزیون، در حال رانندگی  و یا به هنگام کار با تلفن همراه خود غذا خورده و هیچ توجهی به حجم غذایی که میل می کنند ندارند. سعی کنید از هر لقمه غذایی که می خورید لذت برده و به آن توجه داشته باشید.

در هر وعده غذایی مقداری معین مصرف کنید

دقت کنید که رژیم لاغری بدون ورزش کمی سخت تر از زمانی است که شما اقدام به لاغری و کاهش وزن اما با ورزش می کنید. چرا که در این حالت شما باید بر مقدار حجم غذای دریافتی در هر وعده توجه نمایید. اگر به رستوران رفتید و غذای زیادی سفارش دادید، می توانید مابقی غذای مانده را به خانه برده و در وعده های غذایی دیگر مصرف نمایید.

مقدار فیبر بیشتری دریافت کنید

فیبر ماده غذایی بوده که موجب احساس سیری در افراد می شود. مقدار فیبر مورد نیاز برای زنان در هر روز 25 گرم و برای مردان 38 گرم می باشد. از جمله غذاهای حاوی فیبر لوبیا، کلم بروکلی، گلابی، تمشک و ماکارونی می باشد.

لاغری بدون ورزش با خوردن میوه
تاثیر خوردن میوه بر لاغری

بیشتر میوه ها و سبزیجات حاوی مقدار زیادی فیبر هستند. لازم به ذکر است که با مصرف بیشتر فیبر با هدف لاغری بدون ورزش، باید آب بیشتری بنوشید. چرا که مقدار زیاد فیبر در بدن باعث ایجاد مشکلات روده مثل یبوست می شوند.

آب بیشتری بنوشید

نوشیدن آب بیشتر همانند دریافت فیبر است. به همان اندازه می تواند در سیر نگهداشتن شما موثر باشد. آب جایگزین بسیار مناسبی برای انواع نوشیدن های شیرین و نوشابه ها می باشد. هر نوشابه می تواند به راحتی در روز 250 تا 500 کالری به رژیم غذایی شما اضافه نماید.

بسیاری از افراد تمایلی به نوشیدن آب ندازند و نمی توانند 8 لیوان در روز آب بنوشند.

برای رهایی از این مشکل، تنها کافی است یک بطری آب با خود حمل کنید. از طرفی یک برنامه برای نوشیدن آب داشته باشید. هر زمان که آب بطری خالی شد مجددا آب پر کنید. به این ترتیب آب مورد نیاز بدن شما تامین می شود و دیرتر احساس گرسنگی می کنید.

پروتئین بیشتری دریافت کنید

یکی دیگر از روش های لاغری بدون ورزش، تقسیم بندی پروتئین دریافتی است. همانطور که میدانید برای داشتن یک بدن سالم، نیاز به ترکیبی از کربوهیدرات ها، چربی های سالم و پروتئین می باشد اما غذاهای حاوی پروتئین به شما کمک کرده تا به اندازه کافی سوخت رسانی کنید.

پزشکان توصیه می کنند به جای خوردن 25 تا 30 گرم پروتئین در یک وعده غذایی، آن را به وعده های کوچکتری تقسیم کرده و در هر وعده غذایی مقداری از این پروتئین را دریافت نمایید. این امر موجب می شود تا بدن شما در طول روز به اندازه کافی سوخت داشته باشد.

مصرف موارد زیر می تواند به عنوان یک رژیم لاغری بدون ورزش محسوب شود:

  • ماهی آزاد اقیانوس اطلس
  • کنسرو تن ماهی
  • سینه مرغ
  • ماست یونانی
  • شیر

به اندازه کافی بخوابید

برخی بر این باورند که خواب، موجب افزایش وزن می شود این در حالی است که بسیاری از پزشکان برای کاهش وزن بدون لاغری، خواب کافی را پیشنهاد می دهند. با خواب به اندازه، سطح هورمون های مرتبط با گرسنگی تنظیم می شوند. هنگامی که به اندازه ای می خوابید که بدن شما به آن نیاز دارد، سطح کورتیزول کاهش یافته و احساس گرسنگی از شما دور می شود.

میان وعده های سالم مصرف کنید

یکی از مهمترین روش های کنترل وزن، دوری از میان وعده های شیرین و پرکالری است. فرض کنید گرسنه هستید و برای رفع گرسنگی در کابینت را باز می کنید. سپس انواع چیپس و کوکی ها روبرو شما قرار می گیرند. آیا خوردن چیپس میان وعده مناسبی برای کاهش وزن بدون لاغری است؟

برای جلوگیری از خوردن وعده هایی با ارزش غذایی پایین، در یخچال و کابینت میان وعده های سالم مثل انواع میوه های خشک و ساده داشته باشید.

از بشقاب های رنگ قرمز استفاده کنید

یکی دیگر از روش های لاغری بدون ورزش، استفاده از بشقاب های قرمز رنگ است. یک مطالعه نشان داد که داوطلبان از بشقاب هایی با رنگ قرمز، مقدار غذای کمتری برداشته و می خورند. شاید این ایده بتواند در رژیم لاغری بدون ورزش شما تاثیر مثبت بگذارد.

بشقاب قرمز برای کاهش وزن
تاثیر بشقاب قرمز بر لاغری

موارد فوق تنها 10 مورد از راهکارهای است که می توانید به سادگی با رعایت آنها در عرض چند ماه به اندام ایده آل خود دست یابید. علاوه بر این موارد مصرف بسیاری از دمنوش ها نظیر دمنوش زنجبیل، گل محمدی و بابونه نیز می تواند در افزایش سوخت و ساز بدن و لاغری بدون ورزش موثر باشند. چنانچه رژیم لاغری بدون ورزش دیگری مدنظر دارید، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (5 امتیاز)

کامنت بگذارید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید